Přeskočit na obsah

Nástup požadavků na SME může být mnohem rychlejší, než si myslíme

10. 02. 2022

Dopad požadavků EU či bank na velké firmy související s tzv. transformací ekonomiky směrem k udržitelnému podnikání je relativně zřejmý. Jak a kdy se však toto snažení promítne do celé ekonomiky, např. do menších a středních firem, kterých se regulace zatím tolik nedotýká?

Impaktové investice mění i český byznys

24. 01. 2022

Investiční strategie, které se zaměřují kromě finanční návratnosti také na generování pozitivních sociálních či ekologických efektů (Impact Investment), jsou na vzestupu.

Banky budou projekty a firmy hodnotit detailněji

15. 12. 2021

Už od ledna příštího roku budou banky prověřovat dopad projektů a firem na životní prostředí. Zároveň budou mít povinnost informovat o tom, jak údaje o těchto dopadech zohledňují v rozhodování, zda a za jakých podmínek firmám peníze půjčují. Šest z osmi největších bank v Česku tak například již nyní odmítá půjčovat peníze na investice do uhelného průmyslu.

Analýza koaliční smlouvy: Nová vláda podporuje demokracii, v lidských právech upřednostňuje občanská a politická před kulturními

15. 11. 2021

Podpora demokracie, orientace na západ, zodpovědný přístup k blížícímu se českému předsednictví, ale i snaha řešit migraci striktně mimo EU anebo třeba opomíjení ženských práv a menšin.  Nejen tato témata pokrývá nová koaliční smlouva na období 2021-2025 z pera ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a Starostů a nezávislých. Připravili jsme pro vás analýzu smlouvy koaličních stran z pohledu agendy advokačních neziskových organizací.

České předsednictví v ohrožení

14. 09. 2021

Už za pár měsíců převezme Česká republika předsednictví Rady EU. V této pozici bude vyjednávat kompromisy mezi státy, přicházet s odpověďmi na složité otázky a hrát klíčovou roli v řešení případných nečekaných krizí. Jde o velkou příležitost pro české občany, podniky, vědu i kulturu. Dle dosavadního průběhu příprav nicméně hrozí, že tuto příležitost promeškáme, protože čeští politici Evropské unii a přípravám předsednictví nevěnují příliš pozornost.

Navigátor pozitivní komunikace

22. 07. 2021

Glopolis právě vydává Navigátor pozitivní komunikace. Sdílí v něm inovativní a pozitivní zkušenosti z PR a komunikace nevládních neziskových organizací a přináší inspiraci těm, kteří se snaží řešit důležité společenské problémy a hledají pro svůj záměr podporu širší veřejnosti.

Národní plán obnovy: Transparentnost plánování přináší kvalitu a legitimitu, míní nevládní organizace

26. 04. 2021

Nevládní neziskové organizace vyzývají v otevřeném dopise místopředsedu vlády Karla Havlíčka k lepšímu zapojení občanské společnosti do  Národního plánu obnovy.

Většina nevládních organizací má v Česku větší podporu, než to vypadá. Aktivních odpůrců je 12 %

29. 01. 2021

Vztah k organizacím občanské společnosti, označovaným jako nestátní neziskové organizace (NNO), je daleko plastičtější, než jak vyplývalo z dosavadních průzkumů[1]. Na tom, jak tuto část společnosti nazveme, přitom velmi záleží. Lidé tyto organizace hodnotí zejména podle činnosti, kterou se zabývají. Sympatie k zavedeným „značkám“ či ke skupinám organizací, jež poskytují sociální služby nebo humanitární pomoc, jsou pak až dvojnásobně vyšší než obecná sympatie k neziskovým organizacím. Postoje různých skupin obyvatel se navíc v průběhu času dramaticky mění. Vyplývá to ze společného průzkumu společností STEM, PAQ Research a Median.

Charta NeoN