Přeskočit na obsah

(Ne)naladěni na EU notu? Ohlednutí za workshopem Jak komunikovat evropská témata

Stronger Roots

V pondělí 18. března jsme v rámci programu Stronger Roots uspořádali workshop na téma NÁLADY ČESKÉ VEŘEJNOSTI VŮČI EU s podtitulem JAK KOMUNIKOVAT EVROPSKÁ TÉMATA? Událost měla dvě části, první informativně-analytickou a druhou diskuzní.

Akce se zúčastnily více než tři desítky zástupců a zástupkyň neziskových organizací a jejich sítí, kteří živě diskutovali a brainstormovali, jak před volbami do Evropského parlamentu v Česku komunikovat konkrétní témata - např. lidská práva, zemědělství šetrné ke krajině, vládu práva, zapojení občanů do politiky evropské i obecně apod.

Jaký je vztah české veřejnosti k Evropské unii?


V první části Jaromír Mazák a Tereza Masopustová z výzkumné sociologické agentury STEM: Ústav empirických výzkumů, představili výstupy projektu Naše zájmy v EU. Z dlouhodobých empirických výzkumů STEMu vyplývají např. zjištění, že:

Jaká jsou komunikační doporučení?


Své výzkumy a analýzy pak STEM přetavil do 12 doporučení, na co se při komunikaci evropských témat zaměřit. Mezi stěžejní patří například:


Workshop ve spolupráci s analytickým ústavem STEM a sítí NeoN pořádá Glopolis v rámci programu Stronger Roots. Program Stronger Roots financuje Evropská unie z programu Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV). Realizujeme jej spolu s Nadací OSF, Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a nadací NIOK. Více o programu Stronger Roots zde.

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.

Nad akcí převzal záštitu Úřad vlády ČR při příležitosti výročí 20 let České republiky v Evropské unii. Více na https://tvorimevropu.cz

Jitka Hausenblasová

Vedoucí programu Stronger Roots, kontaktní osoba pro Safeguarding

hausenblasova@glopolis.org