Přeskočit na obsah

Zpráva o stavu české demokracie: Po turbulentním půlroku hrozí souběh dalších krizí

2. 09. 2022

Jak si vedla česká demokracie v první polovině roku 2022?  Iniciativa Síť k ochraně demokracie, jejíž experti monitorují stav demokracie v Česku, vydala zprávu, v níž přináší hlavní události, trendy i doporučení v osmi klíčových oblastech.

Rada vlády pro NNO v osvěženém složení, na jedno z křesel usedne i Jana Miléřová z Glopolis

24. 08. 2022

Dne 17. srpna 2022 jmenovala vláda 13 členů Rady vlády pro nestátní neziskové organizace (RVNNO). Tento poradní orgán vlády tvoří 36 členů, z toho 17 expertů z řad neziskových organizací. Devět jmenovaných členů zasedne v radě poprvé, mezi nimi i Jana Miléřová z Glopolis.

Neziskové organizace nabídly své know-how při přípravě a realizaci programu předsednictví ČR v Radě EU

23. 07. 2022

České neziskové organizace v neformální síti sítí NeoN při příležitosti českého předsednictví v Radě EU spojily své síly a vydaly společný dokument zveřejněný na stránkách Úřadu Vlády, v němž nabízejí své znalosti a zkušenosti.

Rule of Law Report 2022: Jaké úkoly dostala od EU Česká republika?

18. 07. 2022

EU vydala v první půlce července svůj Rule of Law Report 2022. Z hodnotící zprávy o stavu práva v jednotlivých členských zemích vyplývají pro Česko domácí úkoly, na které by mělo být zaměřeno další úsilí vlády, parlamentu a státní správy.

Podpořte vznik Evropské strategie na podporu občanské společnosti

21. 06. 2022

Občanská společnost v zemích EU se ocitá – ve větší, či menší míře – pod tlakem. Z různých koutů EU zaznívá poptávka po přijetí Evropské strategie na podporu občanské společnosti. Přijetí takového dokumentu by znamenalo symbolické uznání důležitosti občanské společnosti. Zároveň by také prakticky přispělo k její schopnosti naplňovat svou roli v demokratické společnosti.

 

Posílit, zapojit, podpořit a chránit. Zpráva European Civic Forum představuje evropskou strategii občanské společnosti

2. 06. 2022

European Civic Forum zveřejnilo 24. května 2022 zprávu Towards Vibrant European Civic and Democratic Space, která shrnuje nedostatky, příležitosti a výzvy pro kroky EU v oblasti občanského prostoru. Zpráva staví na hodnocení od neziskových organizací z členských států EU. Souhrnou analýzu za Českou republiku jsme v Glopolisu připravili díky spolupráci sítí v NeoN s Asociací pro mezinárodní otázky a koalicí Za snadné dárcovství.

Evropa jako úkol: Neziskové organizace a ministerstva diskutovaly o politických prioritách českého předsednictví

1. 06. 2022

V úterý 31. 5. 2022 jsme se společně s dalšími zástupci a zástupkyněmi neziskových organizací a ministerstev sešli k debatě o určení politických priorit českého předsednictví v Radě EU na společném jednání Výboru pro Evropskou unii na pracovní úrovni a Výboru pro EU při Radě vlády pro NNO.

Konference Stronger Roots se ohlédla za prvním během programu

11. 05. 2022

Na 90 zástupců neziskových organizací ze střední Evropy se sešlo v druhém květnovém týdnu v Praze na závěrečné konferenci Stronger Roots. Společně se ohlédli za prvním během stejnojmenného inovativního programu, jehož cílem je zvýšit odolnost organizací občanské společnosti a jejich sítí a posílit jejich sociální kapitál.

 

Ekonomka Jana Matesová: Jak ovlivní ruská invaze udržitelnost

2. 05. 2022

Jana Matesová, bývalá členka správní rady Glopolis, ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance, hovořila v Českém rozhlasu o vyhlídkách udržitelnosti zatěžkané ruskou invazí.

Čeká firmy soutěžení o ženy?

21. 03. 2022

Firmy budou nově pod tlakem, aby do svého vedení dostaly více žen. Státy Evropské unie se shodly na návrhu, aby ženy tvořily aspoň 40 procent členů vedení společností obchodovaných na burze. Podle ministra práce a sociální věcí M. Jurečky se to bude v Česku týkat zhruba 20 firem. Směrnice by mohla vstoupit v platnost příští rok.