Přeskočit na obsah

Komentář pro HN: Banky v Česku příliš nepomáhají s transformací firem na udržitelný způsob podnikání

23. 11. 2022

Banky představují klíčový kanál pro transformaci české ekonomiky směrem k udržitelnosti. Ivan Lukáš, ambasador ESG v Glopolis, sepsal pro Hospodářské noviny komentář, ve kterém se věnuje tématu podpory českých malých a středních podniků ze strany bank na cestě k ESG.

Vzniká jednotné místo pro všechny reporty udržitelnosti

11. 10. 2022

Společnost Impact Metrics, která se zabývá analýzou ESG dat a jejich digitalizací, spustila platformu, kde budou uložené reporty udržitelnosti. Firmy dnes své reporty publikují zpravidla na svých webových stránkách, případně stránkách sdružení, kterých jsou členy. Ne vždy se ale dají snadno nalézt. Na novém webu www.reportyudrzitelnosti.cz budou přehledně na jednom místě.

Ohlédnutí za konferencí Velvet Innovation 2022: Udržitelnost jako příležitost k byznysu

16. 09. 2022

Ve čtvrtek 15. září 2022 se v Brně uskutečnila konference Velvet Innovation, která se zaměřila na firemní udržitelnost, inovace, sociální a technické trendy v regionu jižní Moravy i ve světě. Akce se zúčastnili zástupci firem, státní správy, neziskových organizací a konzultačních firem.

Foto: Ivan Lukáš
 

Ekonomka Jana Matesová: Jak ovlivní ruská invaze udržitelnost

2. 05. 2022

Jana Matesová, bývalá členka správní rady Glopolis, ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance, hovořila v Českém rozhlasu o vyhlídkách udržitelnosti zatěžkané ruskou invazí.

Čeká firmy soutěžení o ženy?

21. 03. 2022

Firmy budou nově pod tlakem, aby do svého vedení dostaly více žen. Státy Evropské unie se shodly na návrhu, aby ženy tvořily aspoň 40 procent členů vedení společností obchodovaných na burze. Podle ministra práce a sociální věcí M. Jurečky se to bude v Česku týkat zhruba 20 firem. Směrnice by mohla vstoupit v platnost příští rok.

Veřejné zakázky zezelenají

24. 02. 2022

To, že na podporu transformace české ekonomiky přitečou během následujících 9 let z EU stovky miliard korun, je poměrně známá věc. Stejně známé jsou dnes i požadavky na nefinanční reporting. Transformaci české ekonomiky směrem k zelené však kromě eurofondů bude posouvat i nastavení domácích veřejných zakázek.

Nástup požadavků na SME může být mnohem rychlejší, než si myslíme

10. 02. 2022

Dopad požadavků EU či bank na velké firmy související s tzv. transformací ekonomiky směrem k udržitelnému podnikání je relativně zřejmý. Jak a kdy se však toto snažení promítne do celé ekonomiky, např. do menších a středních firem, kterých se regulace zatím tolik nedotýká?

Impaktové investice mění i český byznys

24. 01. 2022

Investiční strategie, které se zaměřují kromě finanční návratnosti také na generování pozitivních sociálních či ekologických efektů (Impact Investment), jsou na vzestupu.

Banky budou projekty a firmy hodnotit detailněji

15. 12. 2021

Už od ledna příštího roku budou banky prověřovat dopad projektů a firem na životní prostředí. Zároveň budou mít povinnost informovat o tom, jak údaje o těchto dopadech zohledňují v rozhodování, zda a za jakých podmínek firmám peníze půjčují. Šest z osmi největších bank v Česku tak například již nyní odmítá půjčovat peníze na investice do uhelného průmyslu.