Přeskočit na obsah

Ekonomka Jana Matesová: Jak ovlivní ruská invaze udržitelnost

Jana Matesová, bývalá členka správní rady Glopolis, ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance, hovořila v Českém rozhlasu o vyhlídkách udržitelnosti zatěžkané ruskou invazí.

Matesová mimo jiné vyzdvihuje nutnost zpřesnění zákonů, aby se nedaly obcházet uvalené sankce. Zabavený majetek je sice zmražen, ale stále ho vlastní Rusové. Je třeba se připravit na to, že v budoucnu mohou být odsouzeni za praní špinavých peněz nebo za porušování lidských práv, a následně bude majetek zabaven.

„V současnosti panuje obrovská nejistota na trzích, která působí paniku a ceny létají nahoru dolů. Už za pandemie se rozpadly globální dodavatelské řetězce a k tomu se odhlasoval Green Deal, znamenající závislost na ruském plynu. Doba je nejistá a problémy se znásobí, pokud se Ukrajina nedostane se svým obilím k přístavům. Nicméně platí, že Green Deal je komplexní, a ačkoliv by se měly některé jeho části změnit, většina bude platit dál“, uzavírá Matesová.

Udržitelné investování se jistě bude skloňovat, neboť následná rekonstrukce Ukrajiny přinese pro firmy z nezasažených oblastí obrovské příležitosti. Jana Matesová vystoupila v pořadu Barbory Tachecí v Českém rozhlasu.