Přeskočit na obsah

Veřejné zakázky zezelenají

To, že na podporu transformace české ekonomiky přitečou během následujících 9 let z EU stovky miliard korun, je poměrně známá věc. Stejně známé jsou dnes i požadavky na nefinanční reporting. Transformaci české ekonomiky směrem k zelené však kromě eurofondů bude posouvat i nastavení domácích veřejných zakázek.

Nákupy veřejné správy tvoří velkou část výdajů v ekonomice. Ačkoliv zakázková praxe se mění relativně pomalu, dá se očekávat, že vlády budou jednak více investovat do zelených řešení a jednak budou veřejné zakázky postupně podmiňovat standardy ESG. Podle Ondřeje Hartmana z Associate Partner EY může jít například o nákup energií z obnovitelných zdrojů, energetické úspory jako jedno z kritérií pro výběr dodavatele na rekonstrukce budov nebo náklady životního cyklu v případě nákupů výpočetní či kancelářské techniky..

Tedy tak, jako se počátkem tisíciletí staly neodmyslitelnou součástí předpokladů na účast ve veřejných zakázkách např. certifikace kvality ISO, tak se i menší a střední společnosti musejí začít připravovat na plnění nových požadavků, pokud chtějí na trhu veřejných zakázek uspět.

Více se o tématu dočtete v článku HN “Už letos přitečou do Česka první desítky miliard na zelené projekty. Podpoří soláry i teplárny”.