Zaměříme se na sdílení znalostí a zkušeností z oblasti participace v českém veřejném rozhodování a na hledání příležitostí pro její posílení. Akce je určena všem, kteří se aktivně podílejí na transparentním vládnutí, posilování demokracie a kvalitním rozhodování veřejné správy.
První část workshopu se zaměří na současnou institucionální a legislativní podporu participace v Česku i v EU, s důrazem na oblasti, kde je participace již zakotvena a funkční – od národní po krajskou úroveň.
Petra Kolínská představí nástroje participace v ochraně životního prostředí s ohledem na Aarhuskou úmluvu a aktuální změny v legislativě, Pavel Mička se zaměří na participaci na ústřední úrovni státní správy, Patrik Reichl přiblíží podporu občanského zapojení v Jihomoravském kraji a Barbora Bírová se bude věnovat komunitnímu plánování sociálních služeb a systémovým změnám v této oblasti.
Účastníci budou mít následně příležitost aktivně se zapojit a sdílet příklady dobré praxe a know-how k jednotlivým tématům v malých skupinkách. Bude tedy příležitost reflektovat praktické zkušenosti a dostat se u témat více do hloubky.
Druhá část workshopu představí připravované inovace a systémové změny v podpoře participace. Úřad vlády představí možnosti systémového ukotvení participace v podobě Kompetenčního centra participace na centrální úrovni, Ministerstvo životního prostředí přiblíží roli koordinátora pro spolupráci s občanskou společností na ministerstvech. Dále se účastníci dozví o změnách v systému hodnocení dopadů regulace (RIA) zaměřených na větší zapojení občanů a o přípravě prvního občanského shromáždění v ČR.
Workshop uzavře diskuse o možnostech zapojení účastníků do těchto iniciativ s cílem posílit participaci ve veřejné správě.
Vytvořit prostor a sdílet:
Petra Kolínská - ředitelka Zeleného kruhu. Od roku 2019 pracuje pro Asociaci ekologických nevládních organizací Zelený kruh, kde se věnuje především adaptaci sídel na změnu klimatu a zapojování veřejnosti do rozhodování. Má zkušenosti z práce pro státní správu a v letech 2016-2018 působila jako náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj, kde se zaměřovala na transparentní územní plánování a participaci veřejnosti.
Barbora Bírová - sociální antropoložka, Od roku 2013 působí v Platformě pro sociální bydlení, kde se věnuje problematice bezdomovectví a vyloučení z bydlení, s cílem prosadit systémové změny v oblasti sociálního bydlení v České republice. Její práce zahrnuje advokační a lobbingové aktivity, stejně jako analytickou činnost.
Patrik Reichl - český manažer a politik. Vystudoval Fakultu managementu Vysoké školy ekonomické v Praze a Brno International Business School, kde získal titul MBA. Bývalý ředitel agentury CzechInvest. V současnosti působí jako ředitel Jihomoravské agentury pro veřejné inovace (JINAG), kde se zaměřuje na podporu inovací a rozvoj měst a obcí v Jihomoravském kraji.
Pavel Mička - vedoucí Oddělení sekretariátu RVNNO na Úřadu vlády České republiky. V této roli se zaměřuje na podporu a koordinaci spolupráce mezi vládou a neziskovým sektorem, včetně tvorby metodik pro participaci občanské společnosti v rozhodovacích procesech a vedení seminářů a workshopů na toto téma zejména pro zástupce veřejné správy.
Žofie Hobzíková - odbornice na deliberativní demokracii a spoluzakladatelka Platformy pro občanská shromáždění. Platforma usiluje o zavedení občanských shromáždění jako nástroje rozhodování v České republice. Aktivně se věnuje školení politiků, úředníků a jednotlivců usilujících o systémové změny.
Daniel Vondrouš - odborník na ochranu životního prostředí. Působí jako analytik a koordinátor komunikace s neziskovým sektorem na Ministerstvu životního prostředí. Ve svých článcích a komentářích se zaměřuje na ekologickou politiku, ochranu klimatu a udržitelný rozvoj. Aktivně se podílí na prosazování ekologických opatření a zvyšování povědomí o environmentálních otázkách v České republice. V letech 2010-2022 pracoval pro Asociaci ekologických nevládních organizací Zelený kruh, posledních 6 let jako její ředitel.
Alexandr Kasal - analytik veřejných politik, člen Vládního analytického útvaru (VAÚ). VAÚ v rámci procesu RIA (Regulatory Impact Assessment) dlouhodobě usiluje o zkvalitňování přípravy politik založených na evidenci, jehož je zapojování občanského sektoru důležitou komponentou.
Lucie Zapletalová - analytička dopadů veřejných politik ve Vládním analytickém útvaru (VAÚ) a předsedkyně Pracovní komise RIA, jejíž náplní je nezávislé posuzování kvality provedených hodnocení dopadů u návrhů nových regulací v ČR.
Glopolis, česká obecně prospěšná organizace. Usilujeme o soudržnou spolupracující společnost. Hájíme příznivé podmínky pro neziskový sektor. Propojujeme nevládní organizace do sítí. Rozvíjíme jejich znalosti a dovednosti pro lepší součinnost se státní správou, byznysem a dalšími partnery na národní i evropské úrovni. Už od roku 2004 k tomu poskytujeme expertizu, zázemí a zdroje.
Síť NeoN, skupina více než 20 organizací a sítí, které zastupují přes 600 nevládních neziskových organizací. Společně vyjednáváme spolupráci se státní správou na úrovni Úřadu vlády, ministerstev i parlamentu. Usilujeme o odpovědný stát, který dodržuje demokratické principy a spolupracuje s neziskovým sektorem, a o neziskový sektor, který dokáže společně řešit problémy společnosti napříč obory.
Program Stronger Roots financuje Evropská unie z programu Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV). Realizujeme jej spolu s Nadací OSF, Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a maďarskou nadací NIOK. Podporujeme v něm sítě neziskových organizací, aby posílily spolupráci uvnitř sítě se svými členy i spolupráci navenek, především s institucemi veřejné správy. Více o programu Stronger Roots zde.
Jakub Varvařovský
+420 728 866 907