Postupně vám představujeme 16 grantistů/sítí neziskových organizací z programu Stronger Roots, včetně jejich projektů. Jako 2. je na řadě Platforma pro sociální bydlení.
Co je účelem a smyslem Platformy?
- Zastřešuje 114 organizací a jednotlivců napříč nevládním neziskovým, občanským i akademickým sektorem, kteří společně usilují o prevenci a systémové snižování bytové nouze v Česku; mezi členské organizace patří např. Asistence, Bona, Cestou necestou, Český helsinský výbor, Fokus, IQ Roma Servis, Jako doma, Ledovec, Maltézská pomoc, NaZemi, Progressive, Romea, Romodrom, Re-set, Slezská diakonie, SPOT atd.
- Funguje jako výzkumný, advokační a poradní tým, zaměřený na problematiku bydlení a ukončování bezdomovectví.
- Vytváří partnerství s ministerstvy, kraji, obcemi i neziskovými organizacemi za účelem společného hledání řešení a změn na systémové úrovni.
Proč je působení Platformy pro sociální bydlení důležité? O čem je její projekt v programu Stronger Roots?
- Téměř 1 700 000 lidí v ČR se dnes potýká se závažnými problémy v oblasti bydlení. 154 000 (z toho až 61 000 dětí) je přímo v bytové nouzi (tj. na ubytovnách, v azylových domech, v nevhodných bytech či na ulici), 1 500 000 lidí je bytovou nouzí ohroženo.
- Senioři*ky se začínají objevovat na ubytovnách, protože si nemohou dovolit platit nájem.
- V dětských domovech a pěstounské péči vyrůstá 20 tisíc dětí. Od roku 2005 se jejich počet téměř zdvojnásobil, drahé/nedostupné bydlení je jedním z hlavních důvodů.
- Problémy rodin, které nemají na předražené nájmy (po čemž následují výpovědi z nájmu, neustálé stěhování apod.) a žijí v nevyhovující, bydlení (např. děti pohromadě s rodiči v jednom pokoji, na ubytovnách apod.) jsou také jedním z důvodů nedokončeného vzdělání.
- Vše má řadu negativních dopadů na děti, rodiny, širokou veřejnost i na státní rozpočet (stát hašení následků bytové nouze vyjde dráž, než případná prevence/zajištění dostupného bydlení)
- Bez odpovídající strukturální reformy v politice bydlení není možné prohlubování krize v bydlení předejít. MMR a MPSV nyní, v souladu s Programovým prohlášením vlády, připravili návrh zákona, který podle Platformy a široké mezisektorové iniciativy Za bydlení má potenciál systémovým řešením bytové nouze být (viz Deset principů dobrého zákona o dostupnosti bydlení a vyhodnocení návrhu v podobě před projednáváním na Legislativní radě vlády).
- Platforma chce podpořit prosazení smysluplného zákona o podpoře v bydlení ve stávajícím volebním období mobilizací odpovídající politické podpory a vzájemným konstruktivním dialogem zainteresovaných stakeholderů, opírajícím se o fakta a fungující řešení.
V programu Stronger Roots Platformu zastupuje Katarína Šrámková; ředitelkou Platformy je Barbora Bírová a předsedou Jan Snopek.
Co je Stronger Roots?
Program Stronger Roots financuje Evropská unie z programu Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV). Realizujeme jej spolu s Nadací OSF, Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a maďarskou nadací NIOK. Podporujeme v něm sítě neziskových organizací, aby posílily spolupráci uvnitř sítě se svými členy i spolupráci navenek, především s institucemi veřejné správy. Více o programu Stronger Roots zde.
Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.