Přeskočit na obsah

Rule of Law Report 2022: Jaké úkoly dostala od EU Česká republika?

18. 07. 2022

EU vydala v první půlce července svůj Rule of Law Report 2022. Z hodnotící zprávy o stavu práva v jednotlivých členských zemích vyplývají pro Česko domácí úkoly, na které by mělo být zaměřeno další úsilí vlády, parlamentu a státní správy.

Podpořte vznik Evropské strategie na podporu občanské společnosti

21. 06. 2022

Občanská společnost v zemích EU se ocitá – ve větší, či menší míře – pod tlakem. Z různých koutů EU zaznívá poptávka po přijetí Evropské strategie na podporu občanské společnosti. Přijetí takového dokumentu by znamenalo symbolické uznání důležitosti občanské společnosti. Zároveň by také prakticky přispělo k její schopnosti naplňovat svou roli v demokratické společnosti.

 

Posílit, zapojit, podpořit a chránit. Zpráva European Civic Forum představuje evropskou strategii občanské společnosti

2. 06. 2022

European Civic Forum zveřejnilo 24. května 2022 zprávu Towards Vibrant European Civic and Democratic Space, která shrnuje nedostatky, příležitosti a výzvy pro kroky EU v oblasti občanského prostoru. Zpráva staví na hodnocení od neziskových organizací z členských států EU. Souhrnou analýzu za Českou republiku jsme v Glopolisu připravili díky spolupráci sítí v NeoN s Asociací pro mezinárodní otázky a koalicí Za snadné dárcovství.

Evropa jako úkol: Neziskové organizace a ministerstva diskutovaly o politických prioritách českého předsednictví

1. 06. 2022

V úterý 31. 5. 2022 jsme se společně s dalšími zástupci a zástupkyněmi neziskových organizací a ministerstev sešli k debatě o určení politických priorit českého předsednictví v Radě EU na společném jednání Výboru pro Evropskou unii na pracovní úrovni a Výboru pro EU při Radě vlády pro NNO.

SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ NA PODPORU DEMOKRACIE NA UKRAJINĚ A POMOC ZASAŽENÝM OBČANŮM

25. 02. 2022

Glopolis se připojuje ke společnému prohlášení organizací, firem a občanů, v němž vyjadřujeme podporu demokracii a svobodě na Ukrajině a vyzýváme k pomoci poškozeným občanům.

Analýza koaliční smlouvy: Nová vláda podporuje demokracii, v lidských právech upřednostňuje občanská a politická před kulturními

15. 11. 2021

Podpora demokracie, orientace na západ, zodpovědný přístup k blížícímu se českému předsednictví, ale i snaha řešit migraci striktně mimo EU anebo třeba opomíjení ženských práv a menšin.  Nejen tato témata pokrývá nová koaliční smlouva na období 2021-2025 z pera ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a Starostů a nezávislých. Připravili jsme pro vás analýzu smlouvy koaličních stran z pohledu agendy advokačních neziskových organizací.

České předsednictví v ohrožení

14. 09. 2021

Už za pár měsíců převezme Česká republika předsednictví Rady EU. V této pozici bude vyjednávat kompromisy mezi státy, přicházet s odpověďmi na složité otázky a hrát klíčovou roli v řešení případných nečekaných krizí. Jde o velkou příležitost pro české občany, podniky, vědu i kulturu. Dle dosavadního průběhu příprav nicméně hrozí, že tuto příležitost promeškáme, protože čeští politici Evropské unii a přípravám předsednictví nevěnují příliš pozornost.

Navigátor pozitivní komunikace

22. 07. 2021

Glopolis právě vydává Navigátor pozitivní komunikace. Sdílí v něm inovativní a pozitivní zkušenosti z PR a komunikace nevládních neziskových organizací a přináší inspiraci těm, kteří se snaží řešit důležité společenské problémy a hledají pro svůj záměr podporu širší veřejnosti.

Národní plán obnovy: Transparentnost plánování přináší kvalitu a legitimitu, míní nevládní organizace

26. 04. 2021

Nevládní neziskové organizace vyzývají v otevřeném dopise místopředsedu vlády Karla Havlíčka k lepšímu zapojení občanské společnosti do  Národního plánu obnovy.

Většina nevládních organizací má v Česku větší podporu, než to vypadá. Aktivních odpůrců je 12 %

29. 01. 2021

Vztah k organizacím občanské společnosti, označovaným jako nestátní neziskové organizace (NNO), je daleko plastičtější, než jak vyplývalo z dosavadních průzkumů[1]. Na tom, jak tuto část společnosti nazveme, přitom velmi záleží. Lidé tyto organizace hodnotí zejména podle činnosti, kterou se zabývají. Sympatie k zavedeným „značkám“ či ke skupinám organizací, jež poskytují sociální služby nebo humanitární pomoc, jsou pak až dvojnásobně vyšší než obecná sympatie k neziskovým organizacím. Postoje různých skupin obyvatel se navíc v průběhu času dramaticky mění. Vyplývá to ze společného průzkumu společností STEM, PAQ Research a Median.