„Příležitost zastavit se a ohlédnout se za ušlou cestou“ nebo „strávit krásné dva dny ve společnosti inspirativních lidí“, tak zněla některá z očekávání, se kterými se sešli zástupci a zástupkyně 16 podpořených sítí neziskových organizací na závěrečném společném workshopu v Budapešti.
Účastníci a účastnice byli rádi, že se znovu setkávají. Vyměňovali si kontakty a pouštěli se do vášnivých diskusí, které mnohdy začínaly na snídani a končily až na zpáteční cestě ve vlaku. Během workshopu jsme představili dvě evaluační techniky – Most significant change a After action review. Navštívili jsme také dvě maďarské sítě – čtvrteční večeři hostila Auróra, nezávislé kulturní centrum sdružené v síti Open Spaces, a program ukončila návštěva Civil Rádió, které provozuje síť Citizen Correspondents Network.
Recepty zapojených sítí se různí. V samotných počátcích pomáhá zakládací listina, se kterou se mohou členské organizace ztotožnit. Sítím, které fungují delší dobu, prospívá proměna komunikace. „Už neposíláme jen dotazníky a dokumenty. Pokud chceme členy skutečně slyšet, potřebujeme se společně sejít a třeba dvě hodiny mluvit o tom, co skutečně potřebují. Velmi nápomocný je přitom externí facilitátor,“ zhodnotil posun Juraj Jando ze slovenské Platformy rozvojových organizácií – Ambrela.
Podle Jitky Gryga Medřické členové České asociace pracovišť linek důvěry ožili, když zaznamenali větší aktivitu správní rady, která si lépe rozdělila role. Členové pak spolu začali sdílet více informací a lépe spolupracovat.
Poznat toho pravého člověka, získat na něj kontakt, moci mu zavolat. Tak se dají popsat první kroky k dlouhodobé spolupráci, která přináší plody. “Uvědomili si, že nás potřebují, a to je výsledek dlouhodobé advokační práce. Stronger Roots nás podpořilo v cílové rovince,” shrnula Karolína Panušková, jejíž Platforma pro tréninkové zaměstnávání pomáhala s přípravou zákona o sociálním podnikání.
Kristína Grundová připomněla, že se Asociácii detských lesných klubov na Slovensku podařilo vytvořit návrh legislativy a získat příslib ministerstva školství, že při další změně zákona přidají paragraf definující, co dělají lesní školky. Jedná se o první velký krok, který potřebují k tomu, aby se lesní školky staly legitimní součástí vzdělávacího systému.
Ákos Cserháti ukázal, jaké změny lze dělat na lokální úrovni. Aktivní občané a občanky, kteří se pohybovali okolo jejich Citizen Correspondents Network, se rozhodli kandidovat do místních zastupitelstev. I díky rádiovému vysílání byli skutečně zvoleni a nyní mohou sami usilovat o změny.
Účastníci a účastnice se shodli, že jim účast v programu #StrongerRoots dodala odvahu i potřebné kontakty. Díky dlouhodobé podpoře mohli dělat konkrétní kroky. Zároveň velmi ocenili, že je mohli také měnit podle toho, jak se proměňovala aktuální situace. Získali spojence, se kterými spolupracují, a mají lépe rozmyšlené, jaké další kroky je potřeba udělat. Jejich kořeny jsou tak skutečně silnější.
Program Stronger Roots financuje Evropská unie z programu Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV). Realizujeme jej spolu s Nadací OSF, Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a maďarskou nadací NIOK. Podporujeme v něm sítě neziskových organizací, aby posílily spolupráci uvnitř sítě se svými členy i spolupráci navenek, především s institucemi veřejné správy. Více o programu Stronger Roots zde.
Financováno Evropskou unií. Za názory vyjádřené v tomto článku odpovídají výlučně autoři, článek nutně nereprezentuje názory Evropské unie. Za využití informací nenese ani Evropská unie, ani dárce grantu odpovědnost.
Úvodní foto: Etienne Cugnet.