Přeskočit na obsah

Kuchařka Svět v kuchyni

Glopolis vydává kuchařku Svět v kuchyni, díky které si čtenáři nejen pochutnají, ale také odhalí příběh jídla na jejich talíři.

Když byli naši rodiče nebo prarodiče malí, jejich jídelníček vypadal velmi odlišně od toho našeho. Dnes můžeme v jakoukoliv roční dobu získat v supermarketu téměř cokoliv. Používáme různé potraviny a přísady a často ani netušíme, odkud pochází a jaké dopady jejich výroba má. Velká část těchto produktů navíc skončí v odpadkových koších, aniž by byla dokonale využita.

To, co jíme, ovlivňuje celý svět! Některá jídla přímo souvisejí s ničením pralesů v Jižní Americe, Malajsii nebo Indonésii. Často také nakoupíme více jídla, než zvládneme sníst, proto hodně potravin končí v popelnici. To všechno zvyšuje ceny potravin, což nejhůře dopadá na ty nejchudší doma i ve světě. Další jídla významněji přispívají ke změně klimatu tím, že při jejich výrobě a dopravě z dalekých krajin se do ovzduší uvolní spousta oxidu uhličitého.

Tato kuchařka Vám u několika zajímavých receptů nabídne ještě něco navíc: příběh Vašeho jídla. Provedeme Vás problémy, se kterými je naše spotřeba spojena – od masných výrobků přes potraviny obsahující palmový olej až po naše plýtvání jídlem. Přitom nejde o to úplně přestat jíst maso nebo výrobky s palmovým olejem či se úplně vzdát dovezených plodin, ale spíše o to jejich spotřebu aspoň trochu snížit a nahradit jinými alternativami.

Zkusme společně začít s takovou malou změnou pomocí receptů od Hanky Zemanové, Kuchařky ze Svatojánu Evy Francové a Martina Škody, kterým zároveň tímto děkujeme za darované recepty.

Kuchařka "Svět v kuchyni" soubor ke stažení

Přílohy