Přeskočit na obsah

Civic Space Report 2024: Česká republika

Podíleli jsme se na přípravě zprávy Evropského fóra občanské společnosti (European Civic Forum). Fórum propojuje téměř 100 sdružení a nevládních organizací z 30 evropských zemí a jeho zpráva se věnuje stavu občanské společnosti v 15 z nich. Za Glopolis a organizace sítě NeoN jsme poskytli podklady pro kapitolu o České republice. 

Zpráva odhaluje, že občanské svobody v Evropě se za posledních pět let zhoršily. Po nástupu do úřadu v roce 2019 se vedení Evropské komise zavázalo k „novému impulsu pro evropskou demokracii“ a Komise zavedla řadu důležitých opatření na podporu demokracie. Zpráva ale odhalila, že prostor pro občanskou společnost se navzdory tomu zmenšil. Několik členských států EU zaznamenalo dokonce výrazné zhoršení občanských svobod, včetně zemí jako Francie, Itálie, Řecko a Španělsko. To naznačuje, že EU musí pro ochranu demokracie dělat mnohem více.

Prostor pro občanskou společnost se v roce 2023 dále zmenšoval

Česko

V České republice je občanský prostor hodnocen jako otevřený, avšak důvěra veřejnosti ve vládu je nízká kvůli nespokojenosti s domácí politikou a socioekonomickými problémy. Evropská komise doporučila zlepšit nezávislost médií, přičemž novela mediálního zákona byla krokem vpřed, ale vlastnictví médií zůstává koncentrované v rukou oligarchů. Veřejné financování NNO je problémem kvůli byrokratickým procesům a nedostatku víceletého financování, což negativně ovlivňuje organizace prosazující práva občanů a občanek. Navzdory některým dobrým praxím v zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů chybí koordinace a sdílení těchto praxí, a neexistuje komplexní vize pro participaci občanské společnosti.

Zpráva doporučuje Česku zavést celou řadu konkrétních opatření:

Doporučuje se zajistit politickou podporu a institucionální zakotvení účasti občanů na veřejném rozhodování a veřejně podporovat a uznávat roli nevládních organizací v tomto procesu. Dále je třeba zajistit víceleté financování všech NNO, systémové změny ve veřejném financování, podporu digitalizace NNO a ochranu organizací pracujících na právech LGBTQI. Rovněž je nezbytné novelizovat zákon o ochraně oznamovatelů a posílit relevantní kapacity na Ministerstvu spravedlnosti pro jeho implementaci.

Celá zpráva včetně kapitol k jednotlivým zemím je dostupná zde: https://civic-forum.eu/civic-space-report-2024

Jana Miléřová

Ředitelka, vedoucí programu ProCivic

jmilerova@glopolis.org

Přílohy