Přeskočit na obsah

Brožura Na čem (se) smaží Indonésie 2 vydání

Glopolis vydává 2. vydání brožury Na čem (se) smaží Indonésie, která se věnuje problematice palmového oleje.

Brožura je doprovodná publikace k putovní výstavě fotografií, která shrnuje problematiku pěstování palmy olejné v Indonésii. Zaměřuje se na environmentální a sociální problémy, které pěstování této monokultury přináší, a na ohrožení potravinové bezpečnosti místních komunit včetně domorodého kmene Suku Anak Dalam.

Výstava fotek vznikla v rámci projektu „Hlad nepřijímáme!“, který financovala Evropská Unie a Česká rozvojová agentura. Výstavy probíhají pod hlavičkou kampaně Česko proti chudobě, která zaštituje osvětové aktivity mnoha českých neziskových organizací. Již se uspořádalo na 20 výstav ve 12 různých městech po České republice. Od vzniku této výstavy v roce 2013 se téma palmového oleje stále více dostává do povědomí veřejnosti, obzvláště po požárech v Indonésii způsobených mj. rozšiřováním plantáží palmy olejné. Požáry v roce 2015 právem získaly titul nejhorší ekologické katastrofy naší doby. Indonésie za pouhý měsíc vypustila více skleníkových plynů než Německo za celý rok!

Snažíme se rozšiřovat naše aktivity na téma palmového oleje dále a připojili jsme se ke kampani Supply Cha!nge (Dodejte změnu – změňte řetězce), která se zaměřuje na zkoumání role supermarketu při budování spravedlivějších dodavatelských řetězců. Evropa má totiž celosvětové nejvyšší zastoupení obchodních privátních značek (tj. vlastní značka supermarketu) na potravinářském trhu. Odhaduje se, že podíl výrobku uvedených pod značkou supermarketu do roku 2015 dosáhne 40 % tržeb globálního potravinářského maloobchodu. Je tudíž jasné, že supermarkety mají velký vliv na formování potravinového systému, a když budou zajištovat, aby jejich dodavatelské řetězce byly férové, můžou mít i velký dopad na udržitelný rozvoj. Jak mohou supermarkety přispět konkrétně u problematiky palmového oleje? Používáním certifikovaného palmového oleje ve svých výrobcích!

Brožura "Na čem (se) smaží Indonésie - 2. vydání" soubor ke stažení

:http://supplychainge.org

Přílohy