Přeskočit na obsah

Newsletter č. 8/2021

NeoN

Díky společnému postupu nebývale velké části občanské společnosti se u exekucí podařilo dosáhnout řady pozitivních změn, byť se nejedná o potřebnou změnu systému. Spolupráce na systémových reformách však jistě nekončí. Naopak přinášíme klíčové návrhy i v oblasti justice, školství a bezpečnosti.

Transparentnímu vládnutí, ani hospodaření státu, nepomáhá ticho, do něhož se opět halí Národní plán obnovy. Platformy a nevládní organizace proto společně vyzývají místopředsedu vlády k reprezentativnější přípravě a realizaci.

Mediální krajina nám zarůstá manipulacemi. Nejsilněji kolem Rady ČT a Hradu. Vyostřené rétoriky prezidenta si všímá i nejnovější zpráva Reportérů bez hranic. Ale kolem Vrbětic je toho víc a tak se možná schyluje k ústavní žalobě.

Startuje Konference o budoucnosti EU a kampaň na podporu neziskového sektoru, pokračuje parlamentní souboj o manželství pro všechny. Tipy na zapojení do nich či advokační workshop najdete v praktické podpoře.


Systémová změna exekucí se (zatím) nekoná. Poslanci 16. 4. schválili užitečné změny, nepodpořili však žádný návrh, který by zaváděl přidělování exekutorů soudem (tzv. teritorialitu), ani princip 1 dlužník 1 exekutor. Neprošel ani kompromis, který by volný výběr exekutora věřitelem zachoval, je-li dlužník podnikatel. Novelu ještě může vylepšit Senát. D. Hůle z Člověka v tísni nicméně doporučuje schválit sněmovní znění, ačkoli je prostor pro zlepšení, kvůli riziku, že by po vrácení Sněmovně novela nemusela získat podporu.

iNcLND5CoczReV_nANkHvDRmQYFJL8TAXLn4a7G7WHT6yS7U42Ll9kCZW0ctYOZ0bv2Qo7ZoreuGjNfUZcDx863Xct5x-fsXsLMlMD_8MnF2TC_NI6pMLc-p_W7zhRNQ5sNTkhcb

Doporučení pro školství připravili experti v oblasti vzdělávací politiky formou výzvy Domácí úkoly 2021. Nabízí konkrétní kroky pro zlepšení v následujícím volebním období, kdy by cílem vlády mělo být např. zlepšení podpory vedení škol, zkvalitnění přípravy pedagogů či zmírnění nerovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání. Výzva definuje 50 opatření přiřazených k 5 dílčím cílům: stabilní politika vycházející ze strategického řízení, pravidelné vyhodnocování učiněných kroků, systémový přístup, zajištění kvalitní přípravy učitelů a jejich systematické podpory.

Národní plán obnovy opět pod pokličkou? Vláda měla 30. 4. předložit plán na využití 172 mld. Kč na obnovu a reformy po pandemii. EK sice upřednostňuje kvalitu před termínem, ale na programu vlády NPO stále není, MPO mlčí, jak a do kdy zpracuje připomínky, které se k téměř 500-stránkovému dokumentu v šibeničním termínu sešly. Piráti a STAN chtějí modernizaci a ne lepení dluhů, podle ekologů plán krajinu spíš ohrožuje a neřeší odklon od fosilních paliv, podle organizací ve vzdělávání zcela opomíjí podporu duševního zdraví, podnikatelské instituce jsou ostře proti lití peněz do betonu na úkor digitalizace firem. Transparency Int. popsala transparentnost procesu přípravy plánu a nevládní organizace v otevřeném dopise vyzvaly K. Havlíčka, aby je k zahrnul do řídícího orgánu NPO.


Přečtěte si celé číslo našeho newsletteru.

Archiv všech čísel najdete zde.
K odběru se můžete přihlásit prostřednictvím tohoto odkazu.