Přeskočit na obsah

Projev Ursuly von der Leyen o stavu Evropské unie: Předsedkyně Evropské komise apeluje na obranu demokracie

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen ve svém letošním projevu o stavu Evropské unie nemluvila jen o ruské agresi na Ukrajině a zastropování cen elektřiny, mluvila také o obraně demokracie.

Foto: Záznam projevu zveřejněný na stránkách Evropské komise

Nejen o válce Putina proti Ukrajině, ale i o akcích zahraničních nepřátel na podkopání našeho demokratického systému mluvila ve středu 14. 9. 2022 předsedkyně Evropské komise před parlamentem ve Štrasburku. Apelovala na zavedení ochranných opatření proti lžím toxickým pro demokracii a proti podezřelé finanční podpoře silám, které náš demokratický systém korodují zevnitř. Klíčový princip právního státu na evropské úrovni chce posílit aktualizací legislativy k boji proti korupci a dalším podobám zneužití moci.

Značný prostor ve svém projevu věnovala investicím do živné půdy demokracie. Tato podpora se nevztahuje jen na podporu zemí, které jsou na cestě k demokracii a k EU, ale i na posílení důvěry v demokracii v zemích EU. Demokratické instituce si podle jejích slov musejí stále získávat důvěru svých občanů, naslouchat jejich potřebám, zvlášť těch, kteří se ocitnou v těžké životní situaci.

Aktuální vlnu solidarity a pomoci Ukrajincům prchajícím před válkou by ráda překlopila ve stálý právně závazný systém ochrany lidských práv, který zajistí migraci s ohledem na zásady lidské důstojnosti a respektu. Směrem dovnitř Evropské unie by ochrana lidských práv měla být napříště výrazněji vedena solidaritou mezi generacemi tak, aby bylo více prostoru dopřáno hlasu mladých.