Přeskočit na obsah

Grant z programu Stronger Roots podpořil budování partnerství maďarských neziskových organizací s firmami

Silnější a strategičtější partnerství mezi neziskovými organizacemi a firmami v Maďarsku. Právě k tomu přispěl jeden z projektů programu Stronger Roots v letech 2020-2021.


 

Realizovala ho maďarská platforma Self-Regulatory Board of Fundraising Organizations (Samoregulační rada organizací pro fundraising), která sdružuje neziskové organizace působící v nejrůznějších tematických oblastech.

Podle Balázse Cseha, výkonného ředitele platformy, neumí mnoho neziskových organizací navázat spolupráci s firmami a jejich aktivity se nepotkávají s komerčními požadavky a potřebami.

"Ve většině případů přitom existují způsoby, jak oboustranně smysluplné synergie docílit - nevládní organizace prostě jen musí být trochu kreativní."

Platforma v rámci projektu vytvořila online portál, který propojuje neziskové organizace a firmy, a dvě metodiky:

  1. jak vyvinout produkt či program pro firmy a
  2. jak vyhodnocovat vztahy s firmami.

Díky workshopům, které pořádala platforma pro své členy v rámci projektu i po jeho skončení, se neziskové organizace naučily, jak generovat nápady, které zaujmou potenciální partnery.

Na jednom z těchto workshopů vznikl nápad Maďarské potravinové banky, který zaujal firmu vyvíjející hry typu “honba za pokladem”. Společně vyvinuli hru o plýtvání potravinami v domácnostech, kterou úspěšně uvedli na trh. Hra pro 20 až 200 lidí je nyní na trhu a jako službu k ní nabízejí i teambuildingový program pro firmy. Jde o vyšší úroveň strategické spolupráce a navíc inspirativní příklad pro další neziskové organizace.

Jaká byla největší změna, které platforma během realizace projektu dosáhla, si můžete přečíst v naší případové studii: Případová studie - Self-Regulatory Board of Fundraising Organizations

Co je Stronger Roots?

Jedná se o společný program Nadace OSF, Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava a NIOK Alapítvány - Nonprofit.hu a Glopolis. První tříletý běh programu, v jehož rámci jsme grantem podpořili 9 sítí v Česku, Maďarsku a na Slovensku, skončil v roce 2022, od roku 2023 program pokračuje. Aktuálně probíhá vyhodnocování přihlášek do grantové výzvy na podporu transverzální spolupráce.

Úvodní foto poskytl: Self-Regulatory Board of Fundraising Organizations

Jitka Hausenblasová

Program Manager (Stronger Roots), Safeguarding Focal Point

hausenblasova@glopolis.org

Přílohy