Glopolis vydává studii shrnující debatu mezi zastánci úsporných a expanzivních opatření, nedávné odhady multiplikátorů několika ekonomik a zaměřuje se na jejich důsledky pro fiskální politiku v České republice.
Globální diskuse mezi zastánci politiky expanzivních opatření a zastánci politiky úsporných opatření probíhá na všech úrovních od G20 přes EU až po jednotlivé národní vlády. Bezprostředně po začátku finanční krize se většina zemí rozhodla pro expanzivní politiku, ale v roce 2010 se většina z nich naopak přiklonila k úsporám. Zdá se, že na konci roku 2012 se diskuse přiblížila k dalšímu přelomovému bodu, přičemž jedním z důvodů je i přehodnocení odhadované hodnoty fiskálních multiplikátorů.
MMF došel k závěru, že multiplikátory jsou v podmínkách krize podstatně vyšší, než se původně předpokládalo. Tím dochází k výraznému zvýšení ztrát HDP v důsledku úsporných opatření a zároveň se tím zvyšuje atraktivita expanzivních opatření, jako reakce na pokračující recesi, alespoň pro země, které si mohou levně půjčovat.
Tato studie přístupným způsobem shrnuje průběh diskuse mezi zastánci úsporných a expanzivních opatření, a shrnuje nedávné odhady multiplikátorů několika ekonomik, včetně a jejich důsledků pro fiskální politiku v České republice. Studie dospívá k závěru, že stimuly zaměřené na oblast stavebnictví, jako například dotace na zateplování budov, jsou vhodnou alternativou prorůstové politiky.
"Velká debata o multiplikátoru: Možnosti pro fiskální stimul v České republice" soubor ke stažení
Vznik publikace byl podpořen ze zdrojů Evropské unie a České rozvojové agentury. Za její obsah je zodpovědné analytické centrum Glopolis. Obsah publikace nemusí vyjadřovat stanoviska sponzorů. Více na "www.europa.eu" a "http://www.czda.cz/".