Přeskočit na obsah

Proč nás má zajímat Zpráva o právním státu v EU a proč je nutné zlepšovat její přípravu a zveřejnění?

Ve středu 24.7. 2024 byla zveřejněa Zpráva o právním státu v EU, kterou vydává Evropská komise. Do procesu přípravy se zapojují organizace občanské společnosti, mezi nimi i Glopolis. Spolu s Nadací Stefana Batoryho, Nadací OSF a dalšími partnery jsme před uveřejněním zprávy sestavili doporučení určená pro Evropskou komisi ke zvýšení účinnosti procesu přípravy a zveřejňování zprávy.

Evropská komise vydala již pátou Zprávu o právním státu v EU. Toto “vysvědčení” za proběhlý rok dostane i Česká republika. Nevládní organizace po celé Evropě se do přípravy i uvedení Zprávy zapojují. Proč? Zpráva je základním kamenem evropského mechanismu k identifikaci a odstranění problémů v právním státu v každém členském státě EU. Cílem Evropské komise je zabránit tomu, aby vznikající hrozby pro právní stát eskalovaly do té míry, že by Komise musela spustit mechanismy článku 7 Smlouvy o Evropské unii - tedy dalekosáhlé sankce vůči tomu kterému členskému státu vč. pozastavení čerpání fondů EU.

Komise podporuje zapojení organizací občanské společnosti do tohoto procesu. Mnohé organizace pak investují značné kapacity a zdroje, ale i očekávání od zprávy. Měla by vytvořit důležitý prostor pro poctivý i kritický dialog o právním státě, a to jak na úrovni EU, tak na vnitrostátní úrovni ve čtyřech oblastech: nezávislost justice, boj proti korupci, pluralita sdělovacích prostředků a další institucionální systémy brzd a protivah.

Glopolis každoročně sestavuje souhrnný příspěvek za organizace sítě NeoN a spolu s řadou dalších evropských organizací poskytuje Evropské komisi pohled na klíčové i detailní posuny v jednotlivých oblastech. Díky této zkušenosti jsme proto spolu s Nadací Stefana Batoryho, Nadací OSF a dalšími partnery před uveřejněním zprávy sestavili doporučení určená pro Evropskou komisi ke zvýšení účinnosti procesu přípravy a zveřejňování zprávy. Máme také upřímný zájem o podporu zapojení nevládních organizací ze zemí střední a východní Evropy. Doporučení se zaměřují na procesní nedostatky, aniž by ale snižovala význam Zprávy jako důležitého nástroje pro dialog o právního státu.

Co jsou klíčové slabiny procesu a tedy naše doporučení?

V konečném důsledku je ale opravdové zlepšování stavu právního státu otázkou politické vůle na straně politiků a političek, vlády a státní správy a dalších veřejných institucí a aktérů. K tomu zpráva může poskytnout určité zrcadlo a vodítko - ale práce je na nás všech.

Doporučení ale směřují i organizacím, které se do procesu zapojují:

V konečném důsledku je skutečné zlepšování stavu právního státu otázkou politické vůle na straně politiků a političek, vlády a státní správy a dalších veřejných institucí a aktérů. K tomu zpráva může poskytnout určité zrcadlo a vodítko - ale práce je na nás všech.

Celý policy paper a doporučení najdete zde: Doporučení nevládních organizací Evropské komisi ke Zprávě o právním státu.

Přečtěte si, co jsme spolu s dalšími organizacemi v EU vyslali Evropské komisi jako hodnocení prostředí pro občanskou společnost - Civic Space Watch za rok 2024. Za ČR zejména tato:

ZPRÁVA O PRÁVNÍM STÁTU

KAPITOLA O ČESKÉ REPUBLICE

Jana Miléřová

Deputy Director, Head of the Program (NeoN)

jmilerova@glopolis.org

Jakub Varvařovský

Koordinátor sítě NeoN

varvarovsky@glopolis.org