Přeskočit na obsah

Zpráva o právním státu 2025: Česko nepotřebuje konejšit uspokojivým hodnocením, ale naopak zabrat

Evropská komise již pošesté zveřejnila Zprávu o právním státu v EU – každoroční hodnocení stavu justice, svobody médií a dalších pilířů demokracie v členských státech. Mělo by nás letošní hodnocení České republiky znepokojovat? Jak si vedeme v oblasti protikorupčních opatření či nezávislosti médií? A která zásadní témata Zpráva opomíjí? Přečtěte si analýzu organizace Glopolis, která pro Evropskou komisi pravidelně připravuje podklady ke Zprávě a dlouhodobě situaci v Česku sleduje.

AD_4nXdI_GtTgciQxRaScdX7iU79x-Nu7tFcro28ZZpRb1OZi_wDJcN6J4NRBQmQVlnlccrn0RuSIbd9Nqn0kKNe5YzKCj2ESmyb7SQgzUK_Uer5Ywy3N0rUNEbvsQYGBNMe39vP8xsQ?key=_XgcYhg_baYW6eaXoLeEzQ

Zpráva přichází v době globální nestability a rostoucího odklonu od právního státu v několika členských zemích EU. Zároveň potvrzuje znepokojující trend: stejná doporučení se u řady států opakují rok co rok bez většího efektu a především bez důsledků za nečinnost. Členové EU podle Zprávy plně nebo částečně naplnili 57 % doporučení. Pokrok je tedy pomalý, v některých případech žádný.

Právní stát jako podmínka pro čerpání EU fondů

Zpráva o právním státu je preventivním nástrojem. Může ale získat nový význam v kontextu návrhu rozpočtu EU na období 2028–2034 představeného minulý týden. Evropská komise totiž podle předsedkyně Ursuly von der Leyen stanoví dodržování zásad právního státu jako podmínku pro čerpání veškerých prostředků z unijního rozpočtu. Komise chce tímto zajistit silné záruky pro odpovědné vynakládání prostředků, což má sloužit především občanům.

Úkol pro Česko i další členské státy zní jasně: brát posilování právního státu vážně a využít Zprávu jako vodítko k proaktivnímu zlepšování, nikoliv jako formální seznam k odškrtávání.

V Glopolis považujeme aktivní ochranu a posilování principů právního státu za klíčový úkol každé demokratické vlády. Proto se každoročně spolu s řadou organizací občanské společnosti zapojujeme do veřejné konzultace ke Zprávě o právním státu a poskytujeme Evropské komisi vlastní vstupy. Zároveň apelujeme na českou vládu, aby k doporučením Zprávy přistupovala zodpovědně, klíčová opatření zaváděla na základě společenské a politické diskuse a jejich potřebnost srozumitelně vysvětlovala široké veřejnosti.

Oceňujeme, že krátce po zveřejnění Zprávy uspořádal ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák tiskovou konferenci a veřejně se k ní vyjádřil. Stalo se tak poprvé od roku 2020, kdy Zpráva vychází. Podle jeho vyjádření se však s další debatou na vládní úrovni nepočítá. A to je slabý signál.

Jak si vede Česko v naplňování doporučení?

Česká republika si nevede ani zásadně špatně, ani výjimečně dobře. Ze šesti loňských doporučení Zprávy splnila dvě, jedno částečně, u dvou došlo pouze k dílčímu pokroku a jedno zůstalo zcela nenaplněno.

Pro další období Evropská komise směřuje do Česka nová doporučení:

„Z určitého pohledu je to vlastně plichta. Doporučení jsou navíc formulována způsobem, který neumožňuje Komisi víc na vlády tlačit. Klíčové se totiž odehrává v každodenním politickém provozu, v kvalitní a transparentní přípravě regulace a naplňování principů právního státu v praxi – včetně vyčlenění adekvátních prostředků ze státního rozpočtu a lidských kapacit,” doplňuje Jana Miléřová, která za Glopolis a organizace sítě NeoN každoročně připravuje podněty pro Komisi.

Co se od loňska posunulo z pohledu občanské společnosti?

Co ve Zprávě chybí?

Zpráva nezmiňuje problém tzv. mediálních pouští – tzn. úbytek nezávislé regionální žurnalistiky. Občané v regionech zůstávají bez relevantního místního zpravodajství a roli přebírají závislá média, často sloužící k propagaci lokálních politiků.

Zpráva se také nevyjadřuje k tomu, že Česko má zajistit transpozici evropské anti-SLAPPs směrnice na ochranu novinářů a aktivních občanů před zjevně neopodstatněnými, účelovými soudními řízeními. Česko má sice čas do příštího roku, ale zatím v tom učinilo jen minimální kroky a chybí jasná politická podpora. Zneužívání soudních řízení přitom vede k omezování účasti novinářů a občanské společnosti na veřejném životě a k zastrašování kritických hlasů.

Podobně je ve Zprávě opomenuto zhodnocení kvality konzultačních procesů při veřejném rozhodování. Přitom pravidelný smysluplný dialog s občanskou společností je základní součástí demokratického systému. Jako povinnost je tato účast veřejnosti přímo zakotvená ve Smlouvě o EU. Česko má v tomto směru dlouhodobě co zlepšovat. Úřad vlády ČR podporuje konzultace metodicky a vtělil závazky ke zlepšení participace i do dalšího Akčního plánu Partnerství pro otevřené vládnutí. Česko by tak do konce příštího roku mělo mít nakročeno k vytvoření národního centra pro participaci, pilotování deliberativních přístupů či posílení kapacit na straně státní správy. Bez politické vůle a vyčleněných kapacit se ale systémové zlepšení nedostavuje. Metodické materiály (vč. metodiky participace) zůstávají dobrovolné. Nové povinnosti vyplývající ze zákona o regulaci lobbování přinesou výzvy, které bude třeba bedlivě vyhodnocovat.

Občanský prostor – jak ho hodnotí Zpráva a jak my?

Občanská společnost je jedním ze základních pilířů systému brzd a protivah. Přesto věnuje Zpráva tématu příznivého prostředí pro občanskou společnost pouze jeden odstavec. To je zoufale nedostatečné. Společně s dalšími organizacemi proto apelujeme na Evropskou komisi, aby aby téma občanského prostoru povýšila na pátý pilíř Zprávy.

Zpráva hodnotí občanský prostor v Česku nadále jako „otevřený“ a zmiňuje pozitivní kroky - novelu zákona o veřejných sbírkách či prodloužení možnosti odpočtu darů až do výše 30 % daňového základu. Zároveň však obsahuje zavádějící tvrzení, že „vláda mírně zvýšila objem finančních prostředků pro občanský sektor”. Ve skutečnosti jde o prostředky, kterými vláda prostřednictvím dotačních programů ze státního rozpočtu zajišťuje skrze nevládní organizace veřejně prospěšné činnosti, které sama nedokáže realizovat. Pro rok 2025 šlo o balík 8,18 mld. Kč, jehož největší díl putoval Národní sportovní agentuře. Navýšení byla tedy minimální, např. na rovnost žen a mužů šlo 5 mil. Kč.

Zpřesnění si zaslouží i tvrzení, že „vláda se zapojila do projektů podporujících kulturu právního státu“. Debatě kolem Zprávy se na úrovni Úřadu vlády a ministra Martina Dvořáka věnuje za poslední roky větší pozornost. Pozitivní vlaštovkou bylo uspořádání expertního setkání Právní stát v ČR: Příležitosti pro rok 2025 ve spolupráci s Evropskou komisí, Glopolis, Lobbio a Sítí k ochraně demokracie. Nelze ale konstatovat, že by právní stát patřil mezi programové priority českých vlád nebo Parlamentu a že by existoval mechanismus pro naplňování doporučení.

Po čem opakovaně voláme?

Horizontální trendy: tlak na demokratické instituce napříč EU

Zpráva naznačuje, že řada členských států, které plně nebo částečně naplnily doporučení z roku 2024, se rovněž více zapojuje do celého procesu. Zvláštní pozornost Zpráva věnuje zhoršující se situaci na Slovensku a v Maďarsku, které podle Komise vykazují strukturální problémy v oblasti právního státu, včetně oslabování médií a občanského prostoru.

Zpráva zároveň upozorňuje, že korupce nadále podkopává důvěru v instituce. Některé státy přijaly nové strategie a posílily kapacity policie, justice a prokuratury, avšak prevence – jako regulace lobbingu, střet zájmů či efektivní stíhání – zůstává nedostatečná. V oblasti médií probíhají reformy v návaznosti na EMFA (Evropský akt o svobodě médií), včetně snah o posílení nezávislosti veřejnoprávních médií a ochrany novinářů, zároveň ale přetrvávají hrozby jako nízká transparentnost vlastnictví a nedostatečné záruky nezávislosti regulátorů. Pokud jde o brzdy a protiváhy, některé státy zlepšují legislativní procesy, jinde však pokračuje přijímání nestabilních zákonů bez konzultací a občanská společnost čelí překážkám či nadměrné kontrole.

Vzhledem k tomu, že tyto průřezové výzvy zásadně ovlivňují fungování jednotného trhu, letošní zpráva věnuje zvláštní pozornost oblastem, jako je kvalitní legislativní proces, pravidla pro veřejné zakázky či stabilní regulatorní rámec.

O Zprávě

Evropská komise každoročně zveřejňuje Zprávu o stavu právního státu, která hodnotí vývoj v členských státech za předchozí rok. Sleduje přitom čtyři hlavní oblasti: fungování justice, boj proti korupci, svobodu a pluralitu médií a fungování systému brzd a protivah. Zpráva je jedním z nástrojů EU na podporu právního státu. Zastává především preventivní roli s cílem předcházet vzniku či prohlubování problémů v členských státech, ale také posílit transparentnost a odpovědnost napříč Unií. Vzniká na základě robustní metodologie a dialogu mezi Evropskou komisí, národními vládami a řadou zainteresovaných stran.

Více informací a celé znění Zprávy o právním státě 2025 najdete zde:

Kapitola o České republice
Obecné sdělení EK
Tisková zpráva, Otázky a odpovědi ke zprávě o právním státu 2025 a podrobnosti o každoročním cyklu tvorby zprávy o právním státě

Evropské komisi jsme spolu s evropskými nevládními organizacemi zaslali zprávu o stavu občanského prostoru Civic Space Watch Report 2025.

Slovníček - co je to “právní stát”?*

„Právní stát“ je systém právních kontrol a rovnováhy, který zajišťuje, že všechny osoby a orgány podléhají zákonům stejně. Mezi typické záruky založené na právním státě patří například:

Silný právní stát přispívá k příznivému prostředí pro občanskou společnost. Omezení občanského prostoru je proto často prvním indikátorem problémů v oblasti právního státu. Občanská společnost jakožto součást systému kontrol a rovnováhy patří často mezi první subjekty, které informují veřejnost, vyžadují od vlád zodpovědnost a prosazují změny ve veřejných politikách ve veřejném zájmu.

*Převzato od European Center for Not-for-Profit Law Stichting (ECNL) a Philanthropy Europe Association (Philea) (2023): HANDBOOK: How to Use EU Law to Protect Civic Space, druhé vydání, str. 81, ke stažení na:

Práci na analýze a zprávě bylo možné realizovat díky Projektu “Proseco - Empowering Ecosystems of Civil Society Organisations in the Czech Republic, Slovakia, Croatia and Slovenia” spolufinancovaném v rámci programu Evropské komise „Občané, rovnost, práva a hodnoty“ (CERV).

Jana Miléřová

Ředitelka, vedoucí programu ProCivic

jmilerova@glopolis.org

Daniela Minčáková

Projektová koordinátorka

mincakova@glopolis.org

Anna Matysková

Manažerka komunikace

matyskova@glopolis.org