Přeskočit na obsah

Odpověď premiérovi: Klíčové je posílit demokratické pojistky do voleb. Povědomí o jejich potřebnosti by mohla zlepšit debata v parlamentu a aktivní komunikace členů vlády

Na začátku srpna jsme spolu se Sítí k ochraně demokracie a Rekonstrukcí státu – které také přispívají do přípravy Zprávy o právním státu – v otevřeném dopise vyzvali vládu, aby nebrala právní stát jako samozřejmost. Apelovali jsme na to, aby využila doporučení Zprávy k důkladné diskuzi o tom, jak si Česko vede. Zároveň jsme na půdorysu závěrů Evropské komise formulovali konkrétní zlepšení, která by přispěla k posílení pojistek demokratického právního státu. Přečtěte si, v čem odpověď pana premiéra Fialy považujeme za uspokojivou a kde si myslíme, že vláda může dělat více.

Vláda by měla využít poslední rok svého mandátu k posílení pojistek demokracie

Premiér Fiala ve své odpovědi ocenil naše zapojení do přípravy Zprávy o právního státu a zdůraznil, že jeho vláda nebere téma právního státu na lehkou váhu: „Situace jinde v Evropě nám denně připomíná, jak klíčové je moci se spolehnout na stabilní nezávislé instituce. Naše vláda se maximálně vynasnaží nadále v Česku posilovat právní stát, který je odolný proti cíleným útokům na jeho základy a který je součástí všeobecné a otevřené společenské diskuze.“ Zmínil příklady návrhů legislativy, které jsou aktuálně projednávány v parlamentu, například zákon o lobbingu, zákon o audiovizi, nebo novelu zákona o veřejném ochránci práv, která má zřídit dlouho očekávanou národní lidskoprávní instituci (NHRI). „V neposlední řadě v oblasti justice momentálně vedeme otevřenou diskuzi se zástupci odborů o navyšování platů zaměstnanců soudů,“ dodává premiér.

Oceňujeme tyto konkrétní posuny k lepšímu. K většině priorit z našeho otevřeného dopisu se pan premiér však ve své reakci nevyjádřil. Považujeme za problematické, že pro mnohá doporučení patrně neexistuje plán realizace a nejspíš zůstanou jen na papíře.

Je důležité, aby současná vláda využila poslední rok svého mandátu k dotažení všech legislativních a nelegislativních nástrojů, které mají potenciál vyztužit pojistky našeho demokratického právního státu. „V tomto ohledu považujeme za zvláště významné priority zejména mediální novelu zakotvující udržitelné financování veřejnoprávních médií, reformu přezkumu veřejného zadávání a také alokaci dostatečných kapacit pro zajištění výkonu spravedlnosti a boj s korupcí,“ zdůrazňuje Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu.

Vláda může lépe připomínat, co je právní stát a proč jej máme chránit

V otevřeném dopise jsme premiéra vyzvali k tomu, aby se jeho vláda aktivně zapojila do širší společenské a politické diskuze o nejpotřebnějších opatřeních a šířila povědomí o jejich potřebnosti u široké veřejnosti. Premiér Fiala v reakci na to připomněl kroky, které Úrad vlády podnikl na poli osvěty: „Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády realizovala několik takových počinů prezentovaných ať na informačním portálu Úřadu vlády pro komunikaci o evropských tématech, Tvoříme Evropu, nebo skrze sociální sítě,“ píše premiér ve své odpovědi.

Ačkoliv si ceníme snahy o obsahu Zprávy informovat důkladněji než v předchozích letech, domníváme se, že šíření osvěty v problematice právního státu vyžaduje větší využití komunikačních kanálů vlády (včetně například osobního zapojení členů vlády do komunikace, nebo spolupráce s odborem strategické komunikace), které by sdělením zaručilo větší politickou váhu a dosah k občanům.

Právní stát není hodnota, která visí ve vzduchoprázdnu. „Ve veřejném prostoru se dnes a denně řeší události, na kterých je možné srozumitelně ilustrovat jinak poměrně abstraktní témata jako jsou ochrana ústavních práv občanů, význam občanské společnosti pro kvalitu demokracie, či potřeba kultivovat státní instituce v souladu s dělbou moci,“ navrhuje Vendula Menšíková ze Sítě k ochraně demokracie. „Jednou z cest může být i připomínání základních principů právního státu také v rámci komunikace konkrétních legislativních změn,“ dodává.

Jsme přesvědčeni o tom, že i na půdě institucí, které jsou za dodržování principů právního státu spoluzodpovědné, je neustále potřeba tyto hodnoty posilovat a širší souvislosti projednávaných opatření připomínat. „I s ohledem na potřebu svižného přijetí potřebných změn oceňujeme projednání závěrů a doporučení Zprávy na půdě parlamentních výborů. Zároveň navrhujeme také širší formát jejich projednání na plénu Poslanecké sněmovny či Senátu,“ doplňuje Jana Miléřová z Glopolis.

Jana Miléřová

Ředitelka, vedoucí programu ProCivic

jmilerova@glopolis.org

Přílohy