Přeskočit na obsah

Zpráva Fifty Shades of Tax Dodging

Glopolis představuje zprávu "Fifty Shades of Tax Dodging", jejíž vznik koordinoval Eurodad a na její přípravě se podílela řada evropských neziskových organizací.

Aféra „LuxLeaks“ v listopadu 2014 odhalila nejen rozsáhlý systém daňových dohod, které daňově zvýhodňovaly stovky velkých firem, ale ukázala také, jakou roli v souvislosti s korporátními úniky hrají přímo vlády, včetně těch evropských.

V souvislosti s odhalením řada evropských politiků, včetně předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, přislíbila rychlou nápravu.

Jeden rok od vypuknutí aféry vydává mezinárodní konsorcium neziskových organizací z patnácti zemí EU zprávu „Padesát odstínů daňových úniků“, která hodnotí, nakolik jsou kroky Evropské unie a jejích členských států proti účelovému přesouvání zisků do daňových rájů účinné a dostatečné.

Zpráva přitom nehodnotí návrhy pouze z evropské perspektivy, ale zaměřuje se i na to, nakolik mohou snížit daňové úniky i z rozvojových zemí. Jejich ztráty jsou v relativním měřítku větší, než ztráty nejbohatších států. Převyšují dokonce roční objem prostředků, které rozvojové země dostávají v podobě rozvojové pomoci.

"Zpráva v angličtině včetně hodnocení jednotlivých států" soubor ke stažení

"České shrnutí ke stažení" soubor

Českou verzi zprávy pro vás připravujeme. V případě zájmu sledujte náš web, nebo napište na "decmanova@glopolis.org":mail:decmanova@glopolis.org

Přílohy