V Glopolis naše práce vychází z toho, že jedním z pilířů funkčního státu je kvalitní spolupráce mezi státní správou a občanským sektorem. Ta je možná jen tehdy, když jsou pravidla jasná a předvídatelná a rozhodování stojí na odbornosti, ne na politickém tlaku. Za registrací služeb, dotačními rozhodnutími nebo odbornými konzultacemi stojí konkrétní úředníci a úřednice. Pro stabilitu celého systému je zásadní, aby rozhodovali podle zákona a odborných kritérií.

Proto nás znepokojuje návrh změn zákona o státních zaměstnancích, který vláda prosazuje ve zrychleném režimu. Nejde o technickou úpravu, ale o to, zda budou úřady dál sloužit veřejnosti nestranně a profesionálně. Znepokojuje nás přitom nejen obsah návrhu, ale i způsob jeho předložení. Tak zásadní změna fungování státní správy by měla projít odbornou debatou založenou na vyhodnocení fungování stávajícího zákona a také standardním meziresortním připomínkovým řízením.
Moderní státní správa má být profesionální (rozhoduje předvídatelně podle transparentních pravidel), stabilní (nemění se významně každé čtyři roky) a nezávislá (úředník se nebojí říct politikovi „toto je protizákonné“). Předložený návrh zákona dělá přesný opak. Přináší demontáž pojistek, které chrání férový stát před zvůlí moci.
Hrozí oslabení nezávislosti a odbornosti státní správy. Místo zkušenosti a profesionality může začít převládat např.obava ze ztráty zaměstnání. Návrh podle expertů oslabuje pojistky, které mají chránit státní zaměstnance před tlakem shora a umožnit jim rozhodovat podle zákona a odborných kritérií.
Hrozí vyšší míra politizace státní správy. Když vysoký úředník odmítne nezákonný tlak a nemá se jak rychle bránit, oslabuje to právní stát. Když se po každé změně vlády masivně mění vrcholný management úřadů, stát ztrácí kontinuitu, zkušenost i důvěryhodnost. U vrchních ředitelů sekcí činila výměna po nástupu vlády téměř 40 %.
Hrozí také větší roztříštěnost, menší předvídatelnost a nižší stabilita systému. Oslabení společných standardů napříč ministerstvy může dále zkomplikovat koordinaci, kvalitu rozhodování i fungování úřadů. To dopadá nejen na státní správu samotnou, ale i na organizace, obce, firmy a lidi, kteří jsou na férovém a srozumitelném postupu státu závislí.
Obáváme se, že návrh neřeší klíčové problémy státní služby, ale naopak oslabuje základní záruky její neutrality a profesionality. Právě proto jsme se jako členové Sítě k ochraně demokracie připojili k výzvě za zachování profesionální a nestranné státní správy. V současné podobě považujeme tento návrh za riziko pro demokratické fungování státu v Česku.
Sdílejte výzvu dál a pomozte otevřít debatu o tom, proč na nezávislých úřadech záleží.
Ozvěte se političkám a politikům ve svém okolí.
Sledujte podrobnosti na webu Sítě k ochraně demokracie, kde najdete také materiály ke sdílení.
Děkujeme, že vám záleží na státu, který funguje férově a odborně.