Přeskočit na obsah

Newsletter č. 9/2021

NeoN

Dle zprávy z unijního výzkumu Eurobarometr klesá důvěra Čechů ve vládu, zato ale roste důvěra v EU.

Kolik obchodních společností stát vlastnil v minulém roce? A mohou tahanice kolem 3,1 mil. Kč pro Agrofert ohrozit hospodaření státu a potenciální miliardy pro Česko?

Národní plán obnovy byl během uplynulého víkendu dodatečně přidán na jednání vlády 17. 5. Jsme zvědaví, jak se MPO vypořádalo s chybně určeným podílem “zelených” opatření nebo jak uchopí potřeby vzdělávání. Podle kalkulačky IDEA totiž 20 mld. Kč v návrhu NPO na dalších 5 let nestačí pokrýt finanční ztráty budoucích příjmů současných školáků, které způsobil jeden jediný týden výluky prezenčního vzdělávání.

Do sněmovního finále se řítí stavební zákon, a proto přinášíme přehled hlavních přešlapů v jeho přípravách i doporučení nevládních organizací. Také nás zajímá, kolik zákonů k lepší transparentnosti vládnutí se doslova válí ve Sněmovně a jestli se s nimi může pohnout do voleb.

Paradoxy v mediálním prostoru: Evropská komise chce ochránit novináře (nejen) před ekonomickým tlakem. Naproti tomu se do závěrečného čtení novely zákona o střetu zájmů prodral pozměňovací návrh KSČM, který tlačí české novináře veřejnoprávních médií k tomu, aby podávali veřejná majetkové přiznání.

Nakonec může být inspirativní podívat se na svět z evropské a globální perspektivy: probíhají veřejné konzultace k dokumentům k SDGs a spouští se Konference o budoucnosti Evropy. Z konferencí a příležitostí upozorňujeme na ty k populismu, digitalizaci anebo program pro globální inovace.


NÁRODNÍ PLÁN OBNOVY - EKONOMIKY I VZDĚLÁNÍ?

Zpoždění a “greenwashing” Národního plánu obnovy. Vláda má 17. 5. projednat využití téměř 200 mld. Kč na obnovu a jeho předložení EK (dosud své plány předložilo 13 zemí). Vypořádání připomínek ani finální podoba NPO zatím nejsou zveřejněny. Ekologické organizace v předešlé fázi kritizovaly, že plán ani nesplňuje požadované podmínky EK na investice ve výši 37 % na ochranu klimatu. Ministerstvo zemědělství chybně vykázalo opatření za “zelené”. Organizace požadovaly přesměrovat prostředky na důležitá opatření pro obnovu krajiny pod MŽP, navýšit program Nová zelená úsporám nebo na obnovu brownfieldů.

Restart ekonomiky či klimatické cíle nesmí ustrnout jen na tom, jak utratit peníze. Korupční rizika dekorbanizačních programů ale i NPO dle odborníků na kulatém stole Transparency Int. zvyšuje komplexnost a složitost témat a samotná aplikace řešení, kombinace nekoncepčnosti a absence odborné debaty a chybějící politická shoda na tom, že by Česko mělo být do 2050 uhlíkově neutrální. Pouhý akcent na absorpční kapacitu způsobuje, že se účelnost vytrácí. Možným řešením může být větší rozmanitost aktérů přizvaných do debaty i implementace.

Dopad pandemie na školství. SKAV vyzývá vládu, aby určila školství za skutečnou prioritu a zajistila systémové řešení pandemických problémů s využitím všech možností a moderních přístupů ke vzdělávání. Nesystémovost a vleklost při otevírání škol a institucí pracujících s dětmi a mládeží je neudržitelná. Tlak na otevírání obchodů podle skupiny MeSES může ohrozit otevírání škol.

Náklady a výdaje ne-vzdělávání. V návrhu NPO je na příštích 5 let na vzdělávání necelých 20 mld. Kč. Dle studie IDEA přitom tato částka sotva odpovídá ztrátě na budoucích příjmech způsobené školákům a studentům jedním jediným týdnem uzávěry prezenční výuky. Online kalkulačka odhadu finančních ztrát způsobených výlukou prezenční výuky zahrnuje i dopad na budoucí příjmy do veřejných rozpočtů a srovnání s ročními výdaji na školství či na antigenní testy pro žáky.

UBHZw8AQ5gwuqe9_xDBSfN0AVq3UYjcLSmLSlXSdhDlDgqCJij4yZDrxHY6Rb_qB6bxyzSKynLA1uTI1kQJPS_l4bC3KhTN9RW8AR_-9_sGcVGgdpaIQV9qJ2_DbVjAMeEuUNGSl


STAVEBNÍ ZÁKON VE FINÁLE

Megaúřad pod kontrolou státu. Poslanci se již třikrát sešli, aby schválili návrh, k hlasování ale stále nedošlo kvůli zásadním výhradám demokratické opozice vůči razantní reorganizaci veřejné správy, která by dle vlády měla omezit byrokracii a urychlit rozhodování. O oddělení stavební agendy od obecního úřadu a vzniku státem řízeného orgánu který má centralizovat zájmy životního prostředí, památkové ochrany, hygieny ad, se bude rozhodovat až 26. 5.

Závadný proces. Mezi hlavní přešlapy při přípravě zákona, které zároveň stojí za odporem proti němu, patří: a) absence analýz, které by pojmenovaly úzká místa současného nastavení; b) výchozí návrh zpracovala pro MMR Hospodářská komora, která zastupuje mj. velké developery, a tuto přípravu i sama financovala; c) vláda se věcně nevypořádala s řadou zásadních připomínek při schvalování věcného záměru. Např. požadavek samospráv na větší kompetence v územním plánování vláda bez dalšího před rokem a půl smetla ze stolu a nyní má být do zákona vložen až skrze nedopracovaný poslanecký pozměňovací návrh.

Další zdroje. Přehled aktérů, kteří mají zásadní výhrady je k dispozici zde, dostupný je také krátký sestřih projevů panelistů ze semináře konaného v Senátu 25. 2. 2021. Pro zájemce o detaily problematiky doporučujeme debatu (zde záznam) uspořádanou Stavebním fórem, kde problematiku návrhu představil P. Černý z Frank Bold. Výhrady Zeleného kruhu a doporučení poslancům návrh neschvalovat můžete číst zde.

0qa-7ArE6rhlVsy1UejNpB4cACQOJ3m_TwXEi1ZviKOWcWF9GO5fnP3WNC2PZ-BidMogz53OIrZxO2gdmr8kdYd7D_o0Oh0Spz5o9XCVdu9nv68UGzS9fo7jz6xX-zP2oC1K301O


MEDIÁLNÍ PROSTOR

Poslechněte si podcast Stošestka od Transparency Int., který se věnuje problematice dezinformací, propagandě, svobodě slova či vzdělávání ve vztahu k médiím.

fPDFzagVzkfvmLKbmp7GZJNNoJcbYmtl_ERVt6LLpg7jS3oGNXAG8IG6oxwnQrazDqeX67dHgPde6w3GqWgfG9NqcK-Coadlbx4MoDmH7NYQ7_Qhs9M4lWind2ucxgmwB5J68GL_

Ochrana novinářů EU. V reakci na ekonomický tlak i hrozby chystá EK dle místopředsedkyně V. Jourové pro členské státy doporučení, jak podporovat nezávislou a bezpečnou práci novinářů, a závazná pravidla na ochranu svobody médií. Letos chce připravit také návrh, jež by bránil opakovaným žalobám na novináře ze strany politiků či podnikatelů, kteří se snaží znemožnit jim jejich práci.

Majetková přiznání novinářů. Nesystémový legislativní krok ohrožující nezávislost médií veřejné služby zmiňují ve společném prohlášení generální ředitelé ČRo a ČT. Blíží se totiž 3. čtení novely zákona o střetu zájmů spolu s pozměňovacím návrhem poslance J. Valenty (KSČM), jež požaduje, aby novináři veřejnoprávních médií podávali veřejná majetkové přiznání.

Podívejte se na rozhovor s předsedou Syndikátu novinářů ČR A. Černým.

SbI57sLuy8C4uf36C3J_1JthfsnSR91a9vweJtvVe9y9ldzL7DNZiudvDdQlBExFuwonTdsnvRbhqDXrEreGASiHpl0SLm4KhJtiBZfUIcaDNw9OUklV74CFgW9oK16vBHgX9xsu


Přečtěte si celé číslo našeho newsletteru.

Archiv všech čísel najdete zde.
K odběru se můžete přihlásit prostřednictvím tohoto odkazu.

Kateřina Vrbová

projektová asistentka

vrbova@glopolis.org