Přeskočit na obsah

Analýza koaliční smlouvy: Nová vláda podporuje demokracii, v lidských právech upřednostňuje občanská a politická před kulturními

NeoN

Podpora demokracie, orientace na západ, zodpovědný přístup k blížícímu se českému předsednictví, ale i snaha řešit migraci striktně mimo EU anebo třeba opomíjení ženských práv a menšin.  Nejen tato témata pokrývá nová koaliční smlouva na období 2021-2025 z pera ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a Starostů a nezávislých. Připravili jsme pro vás analýzu smlouvy koaličních stran z pohledu agendy advokačních neziskových organizací.

První programový dokument nové liberálně-konzervativní vlády ukazuje potenciál k větší shodě nejen na prozápadní orientacií, podpoře demokracie (vč. médií veřejné služby) a vyšší politické kultuře, ale též na modernizaci a digitalizaci státní správy i sociálně citlivém přechodu k větší udržitelnosti. Až detailnější programové prohlášení (personální obsazení a odolnost koaliční spolupráce) ale ukáží, co se skrývá za mnoha povzbudivými, ale obecnými či vágními formulacemi.

Zodpovědné předsednictví, minimum pro rovnější postavení žen a menšin

Pokrokem je i konstruktivní vztaženost k příslušným agendám EU u většiny z 15 prioritních oblastí a zodpovědný přístup k předsednictví. I nová vláda se vymezuje proti některým opatřením Zelené dohody a ostře trvá na řešení migrace striktně mimo EU, obojí bez jasného příspěvku ČR.

Celkový přístup k EU nenabízí nic nad rámec tradičního pohledu na Unii jako zdroje financí, trhu a volného pohybu. Přesvědčivý zatím není ani příklon k větší mezinárodní spolupráci, ani náznak lepší koordinace resortních politik (regionální rozvoj, zelená transformace a SDGs).

Nepřekvapivým zklamáním pro organizace hájící ekonomická, sociální a kulturní práva (v kontrastu se silnou podporou pro “havlovskou” lidskoprávní politiku navenek) je minimum opatření pro rovnější postavení žen a menšin (např. o Romech zcela mlčí).

Důležitý závazek k boji proti sexuálnímu a domácímu násilí pomíjí prevenci i pomoc postiženým. Nerovnosti reflektuje jen kapitola o vzdělávání (jinak solidní stejně jako ta o kultuře), kromě sociálních služeb je podpora ohrožených skupin velmi neadresná.

Pasivní občan a neziskovky jako náplast

Občany vnímá koalice vesměs jako pasivní příjemce služeb státu a neziskový sektor je pro ni spíš doplňkový nástroj v práci s mládeží či k zalepování bílých míst v ochraně přírody nebo zdravotní osvětě než organizovaný partner.

Ačkoliv NNO se nejspíš nemusí obávat omezování prostoru ani pro své “advokační” aktivity či nepřátelské regulace, větší zapojení nabízí koalice zatím jen v rámci digitalizace a změny stavebního zákona, víceleté financování jen v prioritních oblastech a to běžné se ukáže na rozpočtových škrtech.

Přílohy