Sedm z deseti hlavních politických stran chce řešit přesuny zisků do daňových rájů. Jen dvě však mají jasno, jaká opatření chtějí prosazovat

11.10.2017
O problému mezinárodních daňových úniků se zmiňují v programech všechny strany, kromě ODS, SPD a STAN. Většina stran se kloní ke spolupráci s dalšími členskými státy EU při jeho řešení. Pouze dvě strany (Piráti a Zelení) jsou ohledně svých plánů konkrétnější a slibují podpořit harmonizaci a konsolidaci daňových základů v EU.

Veřejnou dostupnost údajů o skutečných vlastnících firem a transparentnost účetnictví nadnárodních společností podporují Piráti a Zelení. Jistou vstřícnost v tomto ohledu naznačuje i TOP 09. Podle prohlášení svých zástupců nejsou zásadně proti ani hnutí ANO a KSČM.

Drtivá většina stran řeší mezinárodní daňové úniky pouze z české perspektivy. Nepromýšlí jejich globální souvislosti, ani dopady českých či evropských daňových pravidel na výběr daní v rozvojových zemích.

„Rozumím tomu, že v českých volbách jde především o „české daně“.  Bylo by ale dobré, kdyby si větší počet politických stran uvědomil, že „české daně“ souvisí i s mezinárodním prostředím a pravidly,“ dodává v této souvislosti Ondřej Kopečný, zástupce ředitele Glopolis.

Více informací:  Tisková zpráva_Předvolební analýza Daně a volby 2017

Analýza Daně a volby 2017 a její stručné shrnutí jsou k dispozici na https://glopolis.org/_publications/analyza-dane-volby-2017