Filmový festival Země na talíři žádá přes Hithit o Vaši podporu

Chceme si svou budoucnost vyžrat? Nebo (na ni) raději vyzrát? O odpovědné spotřebě a produkci potravin bude pomocí promítání a debat pojednávat 8. ročník festivalu Země na talíři. Pestrá podívaná se odehraje od 20. do 22. listopadu 2018 v pražském kině Aero.

Líbí se Vám náš projekt a fandíte zodpovědné spotřebě? Podpořte naši kampaň na portálu Hithit. Každého příspěvku si velmi ceníme. Čekají na Vás odměny všeho druhu!

O čem je Země na talíři?

Země je na talíři každého z nás, každý den. Tím, že jíme, přirozeně spotřebováváme mnohé cenné zdroje naší planety. Lidstvo si však v současnosti zvyklo spotřebovávat nad rámec. Nad rámec obnovitelné kapacity Země. A pomalu si tak vyžírá vlastní budoucnost…

Je proto na čase jako lidstvo vyzrát – a vydat se bezpečnější cestou. Na aktuální problémy, se kterými se světová produkce a spotřeba potravin potýká, totiž paradoxně není tak těžké vyzrát. Většinu řešení již známe, nebo alespoň tušíme, kde se skrývají. I proto se Země na talíři objevuje tradičně na podzim v českých kinech. Filmy totiž mají velkou moc. Pomáhají sdílet příběhy lidí z blízkých i vzdálených koutů světa, porozumět jejich problémům i každodenní realitě a iniciovat změny, které jsou pro lepší a šťastnější soužití člověka a přírody nezbytné.

Kam všude jsme se s filmy podívali?

Prostřednictvím filmového plátna jsme tak za svou sedmiletou historii s diváky procestovali pomocí více než padesát zahraničních (a několik českých) snímků doslova celý svět, otevřeli mnoho zásadních témat a otázek naší (ne)udržitelné potravinové budoucnosti a mnohé z nich inspirovali ke změnám ve vlastních životech a k cestě za odpovědnějším stravováním.

Věnovali jsme se farmářům v zemích globálního Jihu, dopadům klimatické změny na produkci potravin a nerovnému rozložení sil mezi zahraničními investory a malými farmáři, kteří marně bojují o svou vlastní půdu. Zkoumali jsme industriální podobu zemědělství a její ekologické alternativy, zjišťovali, co s sebou přináší GMO, pesticidy i další chemie využívaná v zemědělství a podívali se pod drobnohledem na mnohé plodiny, jejich metody produkce a dopady na životní prostředí i lidi – od palmového oleje, přes rýži a sóju, až po kakao či pomeranče. Věnovali jsme se také živočišné produkci a jejím etickým, environmentálním i zdravotním otázkám. A neunikla nám ani problematika osiv či plýtvání potravinami, možnosti, které nabízí městské zahradničení, rozličné vize budoucího světa a vůbec vize, jak budeme schopni nakrmit již za necelé tři desetiletí deset miliard lidí.

Témat je zkrátka mnoho a žádné z nich není o nic méně důležité, než jiné. To si naštěstí uvědomují i filmoví tvůrci a každým rokem tak vzniká množství snímků, které se problematikou potravin a zemědělství zabývají. Také my si uvědomujeme důležitost sdílení těchto informací a příběhů, proto se snažíme tyto snímky zprostředkovat českému publiku.

Proč potřebujeme pomoc?

Festival Země na talíři byl doposud neziskovým projektem. Za jeho organizací však stojí velké množství práce a úsilí, nakupování promítacích práv, tvorba titulků, pronájmy, grafika, propagační materiály a mnoho dalšího. Aby i nadále přežil a mohl pokračovat ve sdílení inspirativních příběhů a přinášet tak do České republiky dokumentární filmy, které by si sem možná jinak nenašly cestu, žádá také vaši pomoc.

Abychom mohli zorganizovat také 8. ročník v roce 2018, potřebujeme vybrat alespoň 255.000,- Kč. Pokud se nám to podaří, uspořádáme festival v kině Aero. Známe už i konkrétní datum – 20. až 22. listopadu 2018 – a dokonce již máme vybrané i filmy, které bychom vám rádi promítli.

O čem bude ročník 2018?

Pro letošní ročník jsme pro vás připravili hned šest promítání v žižkovském kině Aero. Filmy budou doprovázeny debatami s odborníky, kteří dokáží divákům zodpovědět mnohé otázky, které jim během sledování filmu vyvstaly na mysli, a rovněž přiblížit český kontext. Festival přinese také workshopy a samozřejmě i dobré (a odpovědné!) jídlo.