Food Waste Hackathon Praha zná svého vítěze

Ve dnech od 21. do 23. dubna 2017 se uskutečnil první ročník Food Waste Hackathonu pořádaný v České republice. Program odstartoval pátečním zahájením přístupným pro veřejnost, jehož se zúčastnilo více než 40 jedinců. Ti se seznámili s hlavními problémy spojenými s plýtváním potravinami. Víkendová část Hackathonu byla vyčleněná pro ty, kteří chtěli pracovat na vyvíjení návrhu mobilní a webové aplikace, jež by na dané problémy odpovídala.

 

Tři páteční výzvy

  • Věra Doušová z Potravinové banky Praha představila první výzvu: jak zefektivnit systém distribuce mezi bankami a jejich klienty a zachránit tak větší množství potravin, a zároveň dát  jejich klientům možnost získat širší porozumění příběhu potravin, jež dostávají.
  • Yana Pancheva ze společnosti Tesco Stores ČR přiblížila problémy prodejců s efektivní distribucí potravin do potravinových bank z menších obchodů a supermarketů.
  • Tereza Čajková z organizace Glopolis se věnovala způsobům, kterým může aplikace podporovat vzdělávání o zodpovědné spotřebě na úrovni škol, a pomoci studentům porozumět globálnímu rozměru potravinového odpadu.

Sobotní a nedělní maraton

Sobotní program začal společnou snídaní a brainstormingem, jak se popasovat s problémem plýtvání potravinami v České republice. Nakonec účastníci Hackathonu vybrali 3 nápady, na kterých během víkendu pracovali.

 

Týmy se daly do práce.

 

A pracovaly po celou sobotu a neděle.

 

Jen protože tyto papriky měly velké šťopky, je prodejci nechtěli a nechali na skladě. Ve spolupráci se Zachraň jídlo jsme je zachránili. Mlsná Kavka z nich uvařila výborný oběd.

 

Tři týmy, tři aplikace

 

 

První tým a jejich aplikace nazvaná Předáno reaguje na efektivitu darování jídla na úrovni prodejců, potravinových bank a charit. Cílem aplikace je mezi těmito třemi skupinami zajistit komunikaci efektivní v ekonomických i environmentálních termínech. Jednoduchá aplikace, která pomáhá lépe komunikovat potřeby potravinových bank, charit a prodejců, by měla výrazně zlepšit průběh darování  jídla.

 

Druhý tým se věnoval přebytku potravin na úrovni spotřebitelů v domácnostech a obchodech. Zejména se zaměřil na monitorování expirace jídla a food sharingu jako způsobu budování komunit. Food sharing je koncept, který pomáhá lidem a malým podnikům informovat ostatní uživatele o přebytku potravin a možnostech jeho sdílení. Představená aplikace propojila možnost výběru a sdílení jídla s ostatními a nezapomněla na tipy pro jeho skladování v domácnostech ani na recepty pro jeho přípravu.

 

 

Třetí tým pracoval na aplikaci Eco To Go s cílem vytvořit efektivní propojení restaurací a jejich zákazníků. V restauracích jsou přebytky jídel jedním ze současných problémů. Tato aplikace má za cíl propojit podniky s lidmi, aby si mohli zakoupit přebytky se slevou.

 

A vítězí…

Hlavním vítězem Hackathonu se stala aplikace “Předáno” zabývající se distribucí darovaných potravin mezi prodejci, potravinovými bankami a charitami. Daná aplikace byla oceněná díky solidnímu plánu pro další vývoj, dobré struktuře a velkému dopadu v rámci výzev plýtvání potravinami v České republice.

Příjemným překvapením večera bylo oznámení Nadace Vodafone, že možnost pokračovat na svých návrzích a soutěžit dále o dokončení aplikace v rámci akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone 2017, dostaly všechny tři týmy.

 

Ocenění

Děkujeme za podporu našich partnerů a sponzorů! Díky nim jsme mohli nabídnout účastníkům ocenění  za jejich tvrdou a neúnavnou práci:

  • mobilní telefon a ipod (Nadace Vodafone)
  • krabičky na obědy, láhve na pití a látkové tašky (IKEA)
  • poukaz na nákup v obchodech IKEA (IKEA)
  • certifikovaná bio káva (IKEA)
  • šperky Trashmade a trička (Nadace Vodafone)
  • trička, zápisníky a sluneční brýle (czc.cz)

Během Hackatonu jsme si pochutnali na občerstvení darovaném společnostmi IKEA a mamacoffee, díky kterému jsme udrželi naši hladinu energie vysoko!