Pařížská dohoda o ochraně klimatu: inspirace pro multilaterální diplomacii

Po letech přešlapování vznikla v Paříži nová dohoda o ochraně klimatu, která podle světových mocností znamená „bod obratu pro celý svět“ (prezident Obama) či „historický krok vpřed“ (hlavní zmocněnec Číny) a podle zástupců nejvíce postižených zemí „naději pro přežití“ (ministr Marshallových ostrovů).

Globální společenství právně závaznou smlouvou stvrdilo dění, jež už několik let vidíme všude kolem sebe: vyplácí se postupně snižovat naši nezdravou závislost na uhlí, ropě či zemním plynu. Proto Čína a Japonsko staví více solárních panelů než celý zbytek světa dohromady. A podle nedávno publikovaného žebříčku auditorů z Ernst & Young jsou USA nejvstřícnější k výrobě energie z obnovitelných zdrojů – před Čínou, Indií a čtvrtým Německem.

Také šéfové Bank of England, Bank of America nebo pojišťoven Axa či Allianz se shodují, že investoři jdou s trendem.

Skoro 200 států se dohodlo na globálním řešení v době, kdy se mezinárodní shoda na čemkoli hledá jen obtížně. Multilaterální diplomacie nemusí patřit k úplně nejčilejším oborům lidského počínání, ale Paříž je inspirací, že pokud nechybí vůle a schopní vyjednavači, svět umí spolupracovat i na řešení enormních problémů.