Diváci ostravského festivalu Země na Talíři zajeli na Hlubinu

Přehlídka filmových dokumentů Země na Talíři, která rozkrývá příběhy kolem jídla a zemědělství, proběhla od 11.do 13. listopadu v Ostravě. Promítalo se v prostorách kina Cineport v kulturním centru Provoz Hlubina, v místě někdejšího černouhelného dolu.

Festival Země na Talíři, dokumentární filmová přehlídka, která odkrývá příběhy kolem jídla a zemědělství, proběhla od 11.do 13. listopadu v Ostravě. Promítalo se v prostorách kina Cineport v kulturním centru Provoz Hlubina, které se nachází v Dolních Vítkovicích v místě někdejšího černouhelného dolu.

Festivalové filmy zachycují různé aspekty výroby potravin ve světě a problémy, jež se objevují napříč kontinenty. Odhalují také provázanost naší každodenní spotřeby potravin se situací v rozvojových zemích a hledají řešení problémů, které s nimi souvisejí.

V Ostravě mohli diváci shlédnout šest zahraničních snímků. Ukradená zem o záborech půdy, Tváře změny o lidech, kteří se rozhodli jít cestou udržitelného zemědělství, Brzy i na vašem talíři – o nebezpečnosti pesticidů glyfosátu.

Snímek Zítřek se věnuje alternativním vizím světa.  Po filmu prezentovala své aktivity ostravská Komunitní zahrada Tržnice. Následovala debata o budoucnosti Ostravy. Její ůčastníci se inspirovali příběhy vizionářů z filmu a přicházeli s vlastními nápady,  jak své město vylepšit.

Ostravané chtějí vylepšit hlavně své ovzduší a oživit veřejný prostor ve městě, aby se v něm dalo lépe žit, relaxovat a sportovat. Padly dokonce návrhy na založení vlastní měny.

Snímek Válka osiv sleduje konkurenční poměry v osivářském průmyslu a Pomerančový džus, kyselá realita poukazuje na problémy, které provázejí cestu ovoce i produktů z něj na náš stůl.

Promítání zpříjemňovala kavárna Maryčka, která po celou dobu festivalu nabízela výborné občerstvení všeho druhu. K festivalu se můžete vrátit na jeho stránkách www.zemenataliri.cz. Na festivalovém Facebooku najdete fotogalerii z Ostravy.