Ekoškola na Žižkově vyrobila plakát pro McCartneyho

Základní a mateřská škola Chmelnice v Praze na Žižkově uspořádala akci s názvem Meat Free Monday, neboli bezmasé pondělí. Z fotografií dětí pak vznikl plakát pro Paula McCartneyho, který iniciativu Meat Free Monday založil.

Školní Ekotým, který vše druhé červnové pondělí zorganizoval, chtěl upozornit na dopady vzrůstající spotřeby masa na životní prostředí. Produkce masa je natolik náročná na využití přírodních zdrojů, že si její další nárůst svět nemůže dovolit.

 

„Někteří se vzbouřili, protože si mysleli, že je nutíme nejíst maso. Tak jsme jim vysvětlovali, že nejde o to maso nejíst, ale alespoň jednou v týdnu ho vynechat,“ popisují reakce spolužáků Veronika a Karolína z 5. třídy.

 

Mrkev v rohlíku

 

Během následujícího Dětského dne, se pak učitelky a žáci z Ekotýmu snažili pro bezmasou stravu nadchnout i ostatní děti a pedagogy. Místo klasického hot dogu se podávala takzvaná hot karotka, vařená mrkev v rohlíku.

 

„Nápad s hot karotkami jsme vymysleli společně. Inspirovali jsme se na setkání ve vzdělávacím centru TEREZA,” vysvětlily dívky z 5.A. Aby si děti mohly na mrkvi pochutnat, musely si ji nejdříve na jiném stanovišti oškrábat.

 

Na chmelnické „základce” se věnují  dopadům vzrůstající spotřeby masa na životní prostředí od začátku školního roku v rámci programu Menu pro Změnu, který koordinují vzdělávací centrum TEREZA a analytické centrum Glopolis.

 

„Paní učitelka nám pouštěla videa o tom, jak se produkcí masa znečišťuje životní prostředí, tak nás napadlo, že bychom mohli udělat bezmasé pondělí,“ dodaly žačky 5. třídy.

 

Členové Ekotýmu na problém nadměrné spotřeby masa upozorňují pomocí letáčků, které rozvěsili po škole a také prostřednictvím školního rozhlasu.

 

Záhadné letáky

 

„Připravili jsme anonymní kampaň, kdy jsme po škole roznesli letáčky s obrázky zvířat a s různými nápisy, například Dnes máme volno. Všichni byli zvědaví, o co se jedná, vyhlásili jsme to ale až za dva dny školním rozhlasem,” řekla paní učitelka Renata Česáková.

 

Maso je podle paní učitelky Pavly Balcárkové kontroverzní téma, ke kterému se většina dětí, učitelů i rodičů staví negativně a je ho třeba neustále vysvětlovat, podobně jako před 20 lety recyklaci odpadu.


„Každý říkal, ty jsi blázen, proč myješ kelímek od jogurtu, když to soused nedělá, tak to nemá smysl. Stejně to hodí všechno na jedno smetiště. Teď už je to pro nás přirozené. A myslím si, že stejně to bude s masem,“ míní učitelka.

 

Bezmasé pondělí by Ekotým od příštího roku rád ve školní jídelně zavedl každý týden. Při obědě si každý může vybrat ze dvou jídel, z nichž jedno by bylo bezmasé.

 

Film o palmovém oleji

 

Pro příští rok se ZŠ Chmelnice chystá propojit téma nadměrné spotřeby masa s plýtváním potravinami. Podle učitelek tak budou obě témata uchopitelnější.

 

Ve škole se také rozhodují, zda zařadit do výuky téma palmového oleje. Někteří žáci se mu věnují už nyní.

 

Jedna ze členek Ekotýmu, Rozárka, dokonce vytvořila krátký animovaný film o palmovém oleji, který se promítal v kině Aero.