V Plesné děti vařily s babičkami podle starých receptů

Nejvíc se věnovali palmovému oleji, jehož velkovýroba ničí nejvzácnější ekosystémy naší planety a najdeme ho ve většině průmyslově zpracovaných potravin.
Děti zajímalo, jak se jedlo v minulosti, dávno předtím, než se palmový olej dostal do mnoha balených výrobků, včetně sušenek.
Babičky jim s odpověďmi pomohly, když malým kuchařům odhalily své recepty. Vařilo se ve školách, v místním infocentru i v domácnostech.
“ U pokrmů uvařených doma vždycky poznáte, z čeho jsou, na rozdíl od průmyslově zpracovaných potravin,” vysvětluje smysl akce učitelka Alena Jelínková, která s dětmi na projektu Menu pro změnu pracuje.
Děti si například poprvé zkusily, jak se vyrábí starodávná kaše zvaná mamaliga a přitom se dozvěděly, jak kdysi obyvatelé Plesné těžce pracovali v lese a na poli.
Fazolové bodování
V altánu před školou pak proběhla recepce, na níž malí i velcí účastníci uvařené pokrmy ochutnávali.
Každý návštěvník dostal tři fazole, aby mohl ocenit jídla, která mu nejvíce chutnala. Organizátoři také prodávali kuchařku z receptů, které babičky s dětmi použily.
Žáci o palmovém oleji mluví se spolužáky ve škole i s jinými obyvateli města. Členové školního Ekotýmu, který se v projektu angažuje, dostali dokonce možnost prezentovat toto téma na poradě učitelů:
“Naše vystoupení zafungovalo a učitelé nám teď pomáhají – informují o problému také ve svých třídách,” popisuje situaci členka Ekotýmu Kateřina Peltrámová.
Děti si také udělaly průzkum, co mívají jejich spolužáci k snídani.
“Zjistili jsme, že spousta z nich si dává chipsy nebo sušenky a nesledují, jestli v nich palmový olej je anebo není,” vysvětluje další člen Ekotýmu, Dan Krištof.
Téma rozebíral dokonce i s kadeřnicí, u které se byl ostříhat.
Zodpovědná spotřeba
O palmovém oleji a zodpovědné spotřebě vůbec se budou děti více dozvídat i v dalším školním roce.
Jedním z uvažovaných témat je i ztráta pestrosti odrůd zemědělských plodin, které se u nás pěstují a rozmanitosti plemen hospodářských zvířat.
Projekt Menu pro změnu je mezinárodní, v ČR s ním spojené akce koordinují analytické centrum Glopolis a vzdělávací centrum TEREZA.
Podrobnosti o projektu najdete zde.
Navštivte náš web: www.menuprozmenu.cz