Na malé podniky si posvítí EET. Kdo dohlédne na ty velké?

Jen co si ministr Babiš odškrtnul na své misi za efektivní výběr daní důležitou položku, přichází další výzva. Po elektronické evidenci tržeb (EET), která cílí především na malé a střední podniky a živnostníky, je čas podívat se na ty opravdu velké úniky od velkých korporací.

Podle existujících odhadů ztratí státy Evropské unie na daních až 260 miliard eur ročně kvůli přesunu zisků velkých mezinárodních firem do tzv. daňových rájů. I proto jsou to především úniky korporátních daní, které pálí většinu členských zemí EU nejvíc.

Z českých politiků se problému s úniky korporátních daní intenzivně věnuje zatím jen europoslanec Luděk Niedermayer. Podle jeho slov tkví dnešní problém mimo jiné v tom, že „občané a menší firmy ve svém důsledku platí daně za firmy, které se jejich placení mnohdy legálně vyhýbají.“ Problémem tedy nejsou jen chybějící daně ve státní pokladně, ale také nerovné tržní prostředí a neférově rozdělené daňové břímě.

Teď, když má ministr Babiš EET konečně schválenou, bude zajímavé sledovat, jak se postaví k návrhům přicházejícím z EU, které míří právě na velké firmy.

A bude se na co dívat. V dubnu má Komise představit svůj návrh na zvýšení transparentnosti účetnictví velkých firem. V tuto chvílích totiž není vůbec jasné, kde velké korporace daní své zisky a především, zda daní adekvátní díl zisků tam, kde je tvoří.

Na evropské úrovni začíná sílit podpora, aby korporace odkryly karty nejen finančním úřadům, ale i veřejnosti. Zveřejňování účetních údajů po jednotlivých zemích podpořila eurokomisařka Vestager. Rovněž z okruhu předsedy Komise Junkera zaznívají zatím spíše pozitivní hlasy (co mu také jako bývalému ministru financí daňového ráje Lucemburska zbývá). Pod tlakem skandálu uniklých daní společnosti Google se pro vyjádřil i britský ministr financí Osborne. Bylo by hezké vidět na seznamu podporovatelů brzy i nějaké jméno z české vlády.

Situace na domácí scéně nicméně nevypadá špatně. V rozpravě o EET zaznělo z úst Miroslava Kalouska, největšího Babišova oponenta, že největší daňové podvody nevznikají mezi živnostníky a malými podnikateli, ale pocházejí naopak od největších společností.

V porovnání s obtížemi kolem EET by podpora pro průhlednější korporátní účetnictví měla Sněmovnou projít jako nůž máslem. I výnos může být vyšší než slibovaných 18 mld. z evidovaných účtenek.

Pane ministře, tahle mise by mohla být snadná.

Autoři: Ondřej Kopečný a František Nejedlý

Článek vyšel také na „blogu iHned.cz“: http://kopecny.blog.ihned.cz/c1-65158990-na-male-podniky-si-posviti-eet-kdo-dohledne-na-ty-velke