Výběrové řízení: Intenzivní kurz investigativní žurnalistiky v oblasti daní

29.4.2016
Glopolis spolupořádá výběrové řízení na novináře, kteří se v červnu 2016 zúčastní třídenního mezinárodního kurzu investigativní žurnalistiky zaměřeného na daně.

1. O co jde?

Kauzy Lux Leaks, Swiss Leaks a Panama Papers dokládají, jak důležitá je kvalitní investigativní novinářská práce, což vyžaduje osvojit si know-how, stále se vzdělávat a udržovat potřebné kontakty.

Proto spolu s dalšími členy evropského nevládního konsorcia Tax Justice Together Glopolis zve na kurz pro středoevropské novináře zaměřený na investigativní práci s daňovými tématy. Koná se 17.-19. června 2016 v Budapešti.

Půjde o intenzivní, prakticky zaměřené školení, jehož součástí budou workshopy, přednášky, modelové příklady a hlavně praktické postupy, jak pracovat se zdroji, získávat kontakty, spolupracovat s právníky apod.

Organizátoři kurzu hradí náklady na školení, cestování a ubytování. Je ale třeba požádat zaměstnavatele o uvolnění z práce v pracovních dnech.

2. Kdo jsou školitelé?

Lektory kurzu jsou novináři, právníci a další členové investigativního týmu Finance Uncovered. Jde o experty se zkušenostmi z odhalování nekalých daňových praktik, vedou je Nick Mathiason a George Turner.

V posledních letech prošlo tímto kursem 122 novinářů, aktivistů neziskových organizací i akademiků ze 54 zemí, mj. reportéři agentury Reuters.

3. Kdo se může přihlásit?

Kurzu se zúčastní 20 novinářů z Česka, Bulharska, Slovinska, Maďarska, Lotyšska a Polska.
Z České republiky organizátoři vyberou 2-3 účastníky.

O účast v kurzu se můžou ucházet ti novináři, kteří doloží zájem nebo znalosti v oblasti finančních a sociálních otázek spojených s daňovou problematikou. Podmínkou účasti je silná motivace, ochota intenzívně pracovat a dobrá znalost angličtiny slovem i písmem.

Po školení musí každý účastník napsat článek nebo odvysílat pořad věnovaný tématu férového zdanění.

Účastníci kurzu budou mít možnost zůstat s týmem Finance Uncovered v kontaktu a v průběhu dalšího půlroku se za jejich podpory věnovat konkrétní investigativní kauze.

4. Jak se přihlásit ?

Zájemce prosíme o vyplnění „přihlášky“ soubor (v angličtině) a do 15. května 2016 zaslat na adresu Ingrid Dečmanová,  „decmanova@glopolis.org“:mail:decmanova@glopolis.org. 

Vybraní účastníci stáže dostanou zprávu do 20. května 2016.

„Přihláška do kurzu“ soubor (v angličtině) ke stažení

„Bližší informace o kurzu“ soubor (v angličtině) ke stažení

„Předběžný program kurzu“ soubor (v angličtině) ke stažení