Výzva politikům: Zaměřte se na daňové ráje!

Česko může podle think-tanku Glopolis přicházet až o 57 mld. ročně na daních, které mizí v daňových rájích. V nové kampani se Glopolis zasazuje o lepší výběr daní firem a vyzývá politiky, aby se problémem více zabývali.

Aktuální aféra Panama Papers odhalila, že desítky významných osob z řad politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích.

Podle Glopolis kauza potvrdila, že je třeba, aby se evropské vlády, včetně české, fenoménu mezinárodních daňových úniků věnovaly a zasadily se o větší transparentnost mezinárodního daňového systému.

EU odhaduje ztráty svých členských zemí kvůli přesunům zisků do daňových rájů až na 190 mld eur ročně. ČR může podle údajů Glopolis přicházet až o 57 mld. korun za rok.

Na stránkách „www.danevraji.com“: http://www.danevraji.com vybízí Glopolis k podpoře veřejné výzvy politikům, aby se zasadili o větší vhled do účetnictví korporací.

Spolu s dalšími evropskými partnery se Glopolis snaží ovlivnit legislativu EU tak, aby firmy musely zveřejňovat své zisky zvlášť za každou zemi, kde jsou ekonomicky aktivní.

“Chceme, aby vláda i poslanci podpořili v případě velkých mezinárodních firem povinné zveřejňování základních hospodářských údajů, jako je obrat, zisk, počet zaměstnanců či zaplacená daň, za každou zemi, v níž působí.”Ondřej Kopečný, zástupce ředitele Glopolis

Na webu „www.danevraji.com“: http://www.danevraji.com najdou čtenáři příklady toho, jaké veřejné služby či zařízení by v jejich obci mohly vzniknout, kdyby velké společnosti platily daně férově.

Stránky také uvádějí příklady zemí rozvojového světa, které na daňové chování korporací doplácejí.

Podle odhadů zveřejněných Mezinárodním měnovým fondem v loňském roce ztrácejí tyto státy na daních až 213 mld. dolarů ročně, více než činí celková rozvojová pomoc.

Glopolis se také přihlásil k „videospotu“: https://www.facebook.com/555660151282737/videos/568332860015466/  , v němž fiktivní nadnárodní firma nabízí veřejnosti vrácení peněz, které nezaplatila na daních.

Rovněž nedávno nedávno také zveřejnil „výsledky sociologického průzkumu“: http://glopolis.org/wp-content/uploads/cs/clanky/cesi-jsou-kriticti-k-danovym-unikum-velkych-firem-mensi-uniky-jimi-omlouvaji/, z něhož plyne, že Češi daňovým chováním velkých firem omlouvají své vlastní daňové prohřešky.

Pro další informace kontaktujte:

František Nejedlý, manažer kampaně (724 203 783)

Ondřej Kopečný, zástupce ředitele Glopolis (603 919 012)

„Tisková zpráva“ soubor ke stažení