Rok od LuxLeaks: Bez razantnější změny mezinárodních daňových pravidel se podobné aféry budou opakovat

Glopolis vydává tiskovou zprávu k prvnímu výročí od vypuknutí aféry LuxLeaks, která odhalila nekalé daňové praktiky stovek nadnárodních firem v Lucembursku. Jaká je situace v oblasti mezinárodních daňových pravidel rok od LuxLeaks, zjistíte níže.

Praha, 4. 11. 2015 – Ve čtvrtek 5. 11. 2014 to bude právě rok od vypuknutí tzv. aféry LuxLeaks. V jejím rámci bylo odhaleno 548 tajných daňových dohod mezi Lucemburskem a 340 velkými firmami. Díky nim firmy „ušetřily“ stovky miliard dolarů na daních, které měly zaplatit v zemích, kde podnikají. Na chování nadnárodních firem v Lucembursku poprvé upozornil Antoine Deltour, který za to dnes spolu se dvěma novináři z Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů čelí trestnímu stíhání.

Lucemburská aféra poukazuje na potřebu zásadní úpravy mezinárodních daňových pravidel a zejména nastavení větší transparentnosti a veřejné dostupnosti účetních údajů velkých firem. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská komise již přednesly návrhy na zlepšení situace. Postupují však pomalu a návrhy obsahují značné mezery.

Řada vlád, včetně té české, souhlasí se sběrem podrobnějších účetních údajů. Sebraná data však budou mít k dispozici jen finanční úřady, nebudou tedy veřejně dostupná. Omezený přístup snižuje možnosti kontroly ze strany veřejnosti a médií i tlaku na obchodní společnosti, aby odváděly férový díl daní tam, kde podnikají.

„Nekalé daňové praktiky nadnárodních firem mají negativní dopad jak na bohaté, tak i na chudé státy světa. Státy a občané Evropské unie ztratí ročně až 260 miliard eur ročně kvůli přesunu zisků do tzv. daňových rájů a o 160 miliard dolarů ročně přijdou nejchudší země v důsledku úniku korporátních daní. Bez jasných mezinárodních pravidel nemůžeme očekávat, že by se tento stav zlepšil. Navíc hrozí, že odvážní jedinci, kteří ve veřejném zájmu upozorní na eticky problematické praktiky firem v oblasti daní, budou čelit žalobám a trestnímu stíhání“, říká Ondřej Kopečný z analytického centra Glopolis.

Glopolis uspořádal u příležitosti prvního výročí od vypuknutí tzv. aféry LuxLeaks „happening na Palackého náměstí v Praze“:http://glopolis.org/wp-content/uploads/cs/udalosti/pozvanka-na-happening-rok-od-luxleaks-tento-kolac-prosel-danovou-optimalizaci/. Kolemjdoucí mohli ochutnat daňově optimalizované koláče a podepsat petici na podporu Antoina Deltoura. Akce probíhají také v ostatních metropolích Evropy.

Dokumenty ke stažení:

„Tisková zpráva“ soubor 

Zpráva „Fifty Shades of Tax Dodging“ soubor (anglicky) a její „české shrnutí“ soubor

„Kdo je Antione Deltour“ soubor

„Leták z happeningu k výročí LuxLeaks – Tento koláč prošel daňovou optimalizací“ soubor