Aféra Facebook odkrývá mezery v mezinárodních daňových pravidlech

Médii včera proběhla zpráva, že Facebook, jedna z největšíchinternetových firem světa, zaplatil v loňském roce ve Velké Británii nadaních méně než Brit s průměrným příjmem. Konkrétně 4 327 liber, cožje kolem 158 000 Kč. Čech s průměrným platem ročně odvede státu jen otrochu méně - přes 145 000 Kč.  

Případ Facebooku ukazuje především na obrovské mezery v mezinárodních daňových pravidlech. 

Problém ještě více vynikne v případě, když začneme pátrat po údajích pro Českou republiku. Facebook realizuje v České republice nemalý zisk z mediálních kampaní. Kam jdou příjmy z reklamy, kde a jak jsou daněny?

Zjistit kolik činí příjmy Facebooku z reklamy v ČR není možné. Dostupná výroční zpráva obsahuje pouze konsolidované údaje. Z informací na faktuře se lze dozvědět, že příjmy za reklamu v ČR inkasuje Facebook Ireland Limited. Příjmy, jejichž výši neznáme, tedy proudí do Irska, které je známo svými nízkými daňovými sazbami. 

Ze smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a Irskem z roku 1996 vyplývá, že pokud irská firma poskytující služby českým zákazníkům nemá v ČR stálou provozovnu, svůj zisk daní pouze v Irsku, což je i případ Facebooku. Z toho logicky vyplývá, že z jeho příjmů tvořených v Česku nejde do státní pokladny pravděpodobně ani koruna. 

Případ Facebooku ukazuje na dvě věci. První je neprůhlednost účetních údajů velkých globálních firem, kdy z veřejně dostupných zdrojů nelze zjistit, jakou část svých příjmů tvoří v jednotlivých zemích, v nichž podnikají. 

Druhou je zastaralost daňových smluv, které neodpovídají realitě čím dál tím více globalizovanější ekonomiky. V roce 1996 byl internet v počátcích a Mark Zuckerberg, zakladatel a výkonný ředitel Facebooku, byl teprve na základní škole. Málokdo si asi dokázal představit, jak velké zisky budou jednou tvořit internetové firmy a jak nesnadné (i z důvodu právě uzavíraných smluv) bude jejich zdanění. 

Taková je realita. V globálně propojené ekonomice se musíme smířit s tím, že je stále obtížnější určit, kde zisky vznikají a kde je tedy danit. Možná. Problémem je, že značná část příjmů irského Facebooku podle informací z médií nakonec končí na Kajmanských ostrovech, které jsou považovány za „klasický“ daňový ráj. S velkou pravděpodobností je proto zdaněna jen velmi malá část celkových zisků, a to ještě v zemích, kde firma tvoří vzhledem k velikosti trhu jen nepatrnou část svých příjmů. 

Facebook zdaleka není jediný. Z podobných důvodů Evropská komise prošetřuje Google, Amazon, Fiat či Starbucks. Odhady ve zprávě OECD/G20 představené minulý týden vyčíslují daňové ztráty kvůli odčerpávání zisků do daňových rájů mezi 100 až 240 miliardami amerických dolarů ročně.

Z hlediska práva je vše v pořádku, tvrdí právní zástupci dotčených nadnárodních společností. I kdyby – nemají firmy kromě právní i společenskou odpovědnost?