Proč potřebujeme registr skutečných vlastníků

Korupce, daňové úniky, praní špinavých peněz – v Bruselu právě probíhají důležitá jednání, jejichž výsledek může omezit nekalé praktiky, které stojí evropské daňové poplatníky miliardy eur ročně.

Klíčovým bodem, o němž se nyní vyjednává, je vytvoření veřejných rejstříků skutečných vlastníků obchodních společností registrovaných v Evropské unii. Právě společnosti, u nichž nejsou známy skuteční vlastníci, tedy konkrétní fyzické osoby, často slouží k zakrývání korupce, příjmů z nelegální činnosti nebo daňových úniků. I to je jeden z důvodů, proč některé firmy přesouvají své sídlo do daňových rájů. Jen v České republice má vlastníky v daňovém ráji přes 13 000 firem.

V březnu letošního roku schválil Evropský parlament novelu směrnice proti praní špinavých peněz (tzv. AMLD – Anti-Money Laundering Directive), která obsahovala povinnost nejen registry vytvořit, ale rovněž zajistit veřejný přístup k údajům, které obsahují. Právě zveřejňování informací, které by zvýšilo veřejnou kontrolu, narazilo na odpor u některých členských států.

Zástupci Evropského parlamentu a Rady EU v současné době jednají o kompromisním znění směrnice. Část týkající se registrů vlastníků se dostane na řadu koncem listopadu. Existuje poměrně velké nebezpečí, že z konečné verze směrnice vypadne povinnost údaje v registrech zveřejňovat. Obzvláště v době, kdy Evropskou unií otřásá skandál ohledně tajných daňových úmluv mezi Lucemburskem a největšími globálními společnostmi by podobný výsledek znamenal prohru všech, kteří se snaží omezit podvody a zvýšit transparentnost v daňové a finanční oblasti.

Evropské neziskové organizace, včetně Glopolis, proto apelují na zástupce členských států, aby schválili registry skutečných vlastníků v podobě, kterou odsouhlasil Evropský parlament, a neblokovali přístup k informacím.

Více informací

Více informací k tématu daňových úniků, roli EU a jednotlivých členských států nejdete v právě zveřejněné zprávě „Skryté zisky: nakolik Evropská unie přispívá k neférovému daňovému prostředí“: http://glopolis.org/wp-content/uploads/cs/clanky/zprava-skryte-zisky/