Volby do EP: stop daňovým únikům


Nejchudší země přicházejí kvůli daňovým únikům o dvojnásobek toho, co od Evropské unie obdrží v podobě rozvojové pomoci. Daňové úniky z členských států EU dosahují částky, která se rovná rozpočtu celé unie na 7 let. Příští Evropský parlament to může změnit.

Podle odhadů Evropské komise unikne z členských států před zdaněním až 1 bilion eur ročně. Odhady Tax Justice Network uvádějí, že v daňových rájích leží na účtech až 32 bilionů dolarů, z nichž jejich majitelé odvádí nízké nebo žádné daně.
Daleko horší dopady mají daňové úniky v nejchudších zemích světa. Rozvojové země přijdou každý rok kvůli daňovým únikům o 115 miliard eur. To je dvakrát více, než kolik evropští občané věnují na boj s globální chudobou skrze rozvojové programy financované z národních rozpočtů. 

Příští evropské poslankyně a evropští poslanci budou mít šanci tento stav změnit. Budoucí Evropský parlament bude rozhodovat například o:

  • zavedení veřejných registrů skutečných vlastníků firem a trustů, které by znemožnily existenci firem, u nichž není zřejmé, kdo má z jejích aktivit konečný prospěch.1
  • zvýšení průhlednosti účetnictví nadnárodních společností, které by nově musely uvádět údaje o svých ziscích, zaplacených daní, obdržených dotacích, obratu či počtu zaměstnanců zvlášť za každou zemi, v níž působí.2

Zeptejte se svých kandidátek a kandidátů, zda v případě, že se dostanou do Evropského parlamentu, budou tyto iniciativy podporovat.

Více informací o těchto tématech můžete najít v publikaci „Jak spolu souvisí daně a rozvoj“ soubor ke stažení

1 Právnické osoby se skrytými vlastníky (tzv. anonymní společnosti) jsou často zapletené do praní špinavých peněz, které pocházejí z trestné činnosti, daňových úniků nebo korupce. Zavedení registru skutečných vlastníků by osobám, které mají z těchto aktivit prospěch, znemožnilo skrývat svoji identitu.
2 Dosud stačí, aby tyto společnosti uváděly pouze souhrnné údaje o dosažených ziscích a zaplacených daní za celou (nadnárodní) společnost. Společné účetnictví často skrývá účelové převody mezi dceřinými společnostmi jedné firmy. Díky tomu jsou nadnárodní firmy schopny přesouvat zisky do daňových rájů, kde nepodléhají zdanění.