TZ: Výstava v Praze odhalí, na čem se smaží Indonésie

Tisková zpráva k vernisáži výstavy fotografií s názvem "Na čem se smaží Indonésie".

Praha, 2. října 2013 – Ve středu 2. října v 19:00 proběhne v Praze v prostorách Langhans – Centrum Člověka v tísni vernisáž výstavy fotografií z expedice na Sumatru s názvem „Na čem se smaží Indonésie“. Fotografie dokumentují dopad pěstování palmy olejné na indonéské životní prostředí a život místních obyvatel. Zájemci je mohou zhlédnout do 27. října. Výstavu pořádá analytické centrum Glopolis v rámci projektu Hlad nepřijímáme! a Educon v rámci kampaně Česko proti chudobě.

Výstava se věnuje problematice palmového oleje, který je v Evropě nejběžněji používaným rostlinným tukem – obsahuje ho zhruba polovina balených výrobků v našich obchodech. Kromě potravin je obsažen také v kosmetice, čisticích prostředcích nebo se používá jako příměs bionafty.

Rostoucí poptávka po této surovině vyžaduje stále nové plantáže palmy olejné, kterým závratnou rychlostí ustupují deštné pralesy. Plantáže se rozkládají především v Indonésii a v Malajsii. Kácení pralesa vede kromě ničení vzácných rostlin a živočišných druhů také k produkci emisí oxidu uhličitého a ohrožuje život domorodých kmenů.

„Často si ani neuvědomujeme, jak je náš životní styl provázán s děním na druhém konci světa. Palmový olej je skvělým příkladem této provázanosti. Většina z nás ho, aniž by o tom věděla, v různých formách konzumuje každý den.“ říká Vendula Kratochvílová, účastnice výpravy.

Tým dobrovolníků se vydal na Sumatru, aby přinesl svědectví o tom, jaké dopady má pěstování palmy olejné na životní prostředí a na místní komunity. Cestovatelé se setkali s příslušníky místního kmene Suku Anak Dalam, se zaměstnanci palmových plantáží, drobnými zemědělci pěstujícími palmu olejnou, zástupci neziskových organizací i státní správy. V rámci cesty navštívili dvě provincie – Jambi, kde již palma olejná zabírá většinu úrodné půdy, a Západní Sumatru, kde se plantáže teprve začínají rozrůstat.

Kontakt pro média:

Vendula Kratochvílová, analytické centrum Glopolis
e-mail: „kratochvilova@glopolis.org“:mail:kratochvilova@glopolis.org
tel.: 272 661 132
mobil: 602 864 820

Pozvánka na výstavu: http://glopolis.org/wp-content/uploads/cs/udalosti/vernisaz-vystavy-fotografii-na-cem-se-smazi-indonesie/

Poznámky pro editory:

1) Glopolis je nezávislé analytické centrum (think-tank) se zaměřením na globální výzvy a příslušné odpovědi České republiky a EU. Ve spolupráci s těmi, kteří utvářejí politiku, byznys a veřejné mínění, je naším dlouhodobým cílem zlepšit politickou kulturu a přispět k přechodu na chytrou ekonomiku, k energetické a potravinové zodpovědnosti.

2) Educon je dobrovolné nepolitické sdružení občanů, fyzických a právnických osob, působící na území České republiky se sídlem v Praze. Posláním sdružení je šíření know-how, informací a zkušeností z různých oblastí hospodářství České republiky, včetně zajišťování technické pomoci. Cílem je zvyšování úrovně znalostí a informovanosti vedoucích a odborných pracovníků institucí, vzdělávacích zařízení, podnikatelských subjektů apod. z České republiky a z rozvojových zemí.: http://www.educon.cz