Volby v Keni

11.3.2013
Krátký příspěvek k výsledku prezidentských voleb v Keni.

Keňský odborník na biopaliva a biomasu Francis Namu Njoka, který v únoru 2012 vystoupil v České republice na sérii debat o obnovitelných zdrojích v Keni: http://glopolis.org/wp-content/uploads/cs/udalosti/serie-debat-o-obnovitelnych-zdrojich-v-keni/, poskytl analytickému centru Glopolis krátké svědectví o průběhu právě skončených voleb v Keni.

Volby 2013 byly vcelku poklidné v porovnání s těmi předcházejícími, obzvláště těmi z roku 2007, které byly charakterizovány hrozbami, zastrašováním a nenávistí. Tentokrát jsem osobně byl svědkem trpělivosti, klidu a vyspělosti voličů. Avšak v obecné rovině, stejně jako v předcházejících volbách, Keňané volili zejména na základě kmenových svazků. 

Na rozdíl od minulých voleb měl ale volič mnoho hlasovacích lístků. To bylo velmi zmatečné, obzvláště co se týče počtu pozic, barev jednotlivých lístků, nejasnosti fotek a jmen kandidátů, které byly jiné, než jak je lidé znali z médií. Ani pozice kandidátů nebyly příliš jasné a dokonce i vzdělaní lidé měli problémy s rozlišením jednotlivých míst na kandidátkách. To zapříčinilo, že výsledkem je mnoho neplatných hlasů při sčítání. 

Sčítání hlasů bylo také docela pomalé, což vyvolalo u mnoha Keňanů vlnu netrpělivosti. Volby byly ukončeny v pondělí v 5 hodin odpoledne a o 2 dny později výsledky stále ještě nepřicházely. Selhání elektronického přenosu výsledků přímo z volebních místností také nebylo příjemné, avšak rozhodnutí a následné oznámení manuálního přenesení znamenalo rychlé uklidnění veřejnosti. 

Po oznámení výsledků byla většina kandidátů vyrozuměna s výsledky a musím pochválit většinu prezidentských kandidátů, kteří přijali prohru. Jsem ovšem nespokojný s kandidátem, který se umístil na druhém místě (Raila Odinga), který zpochybnil výsledky, ale jsem zároveň šťastný, že se bude odvolávat u soudu a ne u veřejnosti.