V Kroměříži proběhl historicky 2. Fill Up festival

Poté,co na konci srpna proběhl úspěšný FiLL (=lidé lidem) Up festival v Jeseníku (v rámciprojektu „Hlad nepřijímáme!“ analytického centra Glopolis), se rozhodla řadastudentů z Kroměříže uspořádat jeden takový i ve svém rodném městě.

Původní plány, že se bude konatvenku v pěkném prostředí Podzámecké zahrady, ovšem zmařilo deštivé počasí azima. Jelikož už byla spousta věcí zařízená, nechtěli se studenti jen tak vzdáta přesunuli jej ve zmenšené formě na Arcibiskupské gymnázium, které se vždy k podobnýmaktivitám stavělo vstřícně. Globální problémy zahrnuje do svých osnov a jižtradičně se zde každým rokem koná Aid Fest, kterému se podobal i náš malý FillUp.

Součástí festivalu byla napříkladhrášková anketa, kdy kolemjdoucí sypali do kelímků hrášek podle toho, co je dlejejich názoru příčinou hladu ve světě. Kelímek označený „Nadměrná spotřebavyspělých zemí“ téměř přetékal, naopak v „Přelidnění“ nebylotéměř nic. Zde se mohli studenti také zavázat, že zlepší něco ve svém životě apřispějí tak i ke zlepšení životního prostředí a potravinové bezpečnosti vesvětě. Mezi sliby určené do fotopetice se objevovalo šetření vodou a elektřinou,naopak skoncovat s igelitkami nebo chlebovými patkami se studentům mocnechtělo. Někteří účastníci zase podpořili snahu o zastavení vyhánění drobnýchrolníků z půdy kvůli biopalivům svým apelem.

Ve vedlejším stánku byly kzakoupení fairtradové produkty, mezi něž patřily kávy, čokolády, sušenky činapříklad džusy. Zatímco čaje byly za chvíli vyprodané, kávy zůstaly téměřvšechny – znak zdravého životního stylu. O kousek dále se mohli studenti aučitelé dozvědět něco o hodnotě vody a řezaných růžích, často pěstovaných v africkýchzemích, které samy trpí nedostatkem vody. Snad se snaha přesvědčit návštěvníkyfestivalu, aby kupovali místo řezaných květin ty v květináči, vyplatí.

Pokud to počasí dovolí, příštírok Fill Up festival potěší i širší veřejnost v Kroměřížské Podzámeckézahradě.

Napsala Eva Smělíková,„vyslankyně projektu Hlad nepřijímáme!“