Festival AlimenTerre 2012

U příležitosti Světového dne potravin, který každoročně připadá na 16. října, organizuje Glopolis ve dnech 8. - 10. října 2012 v malém sále Kina Světozor v Praze druhý ročník mezinárodního filmového festivalu AlimenTerre. 

O festivalu

Festival se za hranicemi České republiky, například v Belgii, Francii, Polsku či mimo evropský kontinent v Togu a Beninu, těší již víceleté tradici. Promítané filmy připomenou české veřejnosti, že více než jedna miliarda obyvatel naší planety trpí chronickým hladem a že většinu těchto hladovějících tvoří paradoxně ti, kteří stojí na počátku produkčního potravinového řetězce – drobní zemědělci.

Festival AlimenTerre představuje nejen některá z úskalí, s nimiž se potýká produkce potravin napříč kontinenty, ale přináší také možné způsoby, jak se s nimi vypořádat a jak nasměrovat zemědělství a výrobu potravin na cestu udržitelnější produkce. Poskytuje také prostor drobným farmářům z rozvojových i rozvinutých zemí, aby veřejně promluvili o problémech, se kterými se potýkají, a zasazuje jejich výpovědi do globálního kontextu potravinové produkce a výživy.

Témata a hosté

Letošní ročník festivalu přináší divákům široké spektrum témat, které zachycují různé aspekty produkce potravin ve světě, od zodpovědné produkce a spotřeby masa, přes lokální trhy a potraviny, drobné zemědělce, agroekologii, spekulace s potravinami a cenovou volatilitu až po intenzivní farmaření.

Filmové projekce budou doplněny debatami se zástupci z rozvojových zemí i odborníky na představená témata. Diváci budou mít možnost setkat se a diskutovat s odborníkem na agroekologii Markem Dufumierem, novinářem Mohamedem Gueyem ze Senegalu, pěstitelkou rýže Juliette Ogbonnikan z Beninu, zastupitelem farmářské organizace Kalidou Baem ze Senegalu, odborníkem z organizace Člověk v tísni Janem Svitálkem,  konzultantkou mezinárodní organizace Compassion for World Farming Romanou Šonkovou a dalšími hosty.

Doprovodný program

Pro hosty je připraven i doprovodný program, konkrétně v úterý 9. 10. 2012 od 9:00 ve Francouzském institutu seminář s názvem Jak uživit svět (http://glopolis.org/wp-content/uploads/cs/udalosti/seminar-jak-uzivit-svet/) a v ten samý den večer před promítáním filmů ochutnávku fair-trade čokolády.

Vstupné na jednotlivé filmy: 80 Kč nebo 60 Kč

Více informací o festivalu na  www.festivalalimenterre.cz: http://www.festivalalimenterre.cz/cz/o-festivalu/

Festival je organizován v rámci tříletého evropského projektu „MDG1 Back on Track“ financovaného Evropskou unií, který se snaží přispět ke zdárnému naplnění prvního z rozvojových cílů tisíciletí (Millenium Development Goals – MDGs). Tímto cílem je snížit do roku 2015 počet extrémně chudých a hladovějících lidí ve světě na polovinu. Partnery festivalu jsou zahraniční organizace SOS FAIM Belgie, SOS FAIM Lucembursko, CFSI Francie a FDCL Německo.