Světí účel prostředky? Aneb o tom, jak popírače klimatických změn ošálil klimatolog

Blog DeSmog zveřejnil strategické dokumenty vlivného amerického institutu Heartland, které odhalují výši částek i metody a postupy, jakými dotyčný myšlenku neregulovaného trhu hlásající think-tank soustavně pošlapává práci vědců zabývajících se studiem podnebí.

Dokumenty, jak později vyšlo na povrch, získal podloudným způsobem klimatolog Peter Gleick. Aby popírači klimatických změn skočili na kobylku klimatologům, se nestává příliš často: i mistr tesař se však někdy utne. Gleick se později za své jednání omluvil a rozhodl se odejít z vědeckého pracoviště, jež 20 let vedl.

Heartland k nynějšímu dění poznamenává: “Upřímně míněný nesouhlas by nikdy neměl sloužit coby ospravedlnění zločinných skutků a podvodu, jak jsme toho nedávno byli svědky. S odvoláním na obecnou slušnost a novinářskou etiku žádáme každého, kdo se účastní debaty o klimatu, aby se pozastavil a zapřemýšlel nad tím, co se právě stalo.” V roce 2009, v předvečer Kodaňské konference, byla po hackerském útoku médiím zpřístupněna e-mailová komunikace klimatologů z University of East Anglia a rozbor dokazující údajné překrucování faktů, jehož se klimatologové měli dopustit. Pro kauzu se tehdy zavedlo označení ClimateGate. Institut Heartland ke krádeži osobních e-mailů tehdy uvedl, že „novinářům, akademikům i politikům umožňuje změnit postoj ke klimatickým změnám.“ Dvojí metr.

Britské, americké i jiné národní vládní instituce se o tuto změnu pokusily: nechaly si vypracovat několik nezávislých posudků. Pochybení byla zcela zanedbatelná, meritum věci zůstalo nedotčeno. Cílem hackerské aféry tak byla diskreditace vědců a dehonestační kampaň, jež se nezakládala na realitě, ale překroucených interpretacích. A jak této „jedinečné příležitosti změnit postoj ke klimatickým změnám“ využil samotný Heartland Institute? V listopadu 2011 jsme se na jeho stránkách mohli dočíst: „[Klimatologové], jak odhalilo Climategate, falšovali data, zakrývali poklesy teplot a očerňovali ty kolegy, kteří se nedrželi linie katastrofické ortodoxie.”

Co dokumenty zveřejněné na „blogu DeSmog“: http://www.desmogblog.com/ odhalují? Ačkoli Institut označil jeden z dokumentů za nepravý, ostatní dokumenty ukazují, že Heartland má roční rozpočet 4,6 miliónů amerických dolarů a pro letošek by si rád přišel na 7,7 miliónů $. Jeho aktivity jsou poměrně široké, hlavní činností však je diskreditovat klimatologickou vědu a výzkum – skupina ročně vydá na platy pracovníků, jejichž náplní práce je podkopávat závěry a práci Mezinárodního panelu pro klimatickou změnu při OSN (IPCC), 300 tisíc $. Letos má Heartland v úmyslu zaměstnat bývalého pracovníka amerického ministerstva energetiky, aby vyhotovil alternativní školský plán, který by zpochybňoval globální oteplování (rozpočet 100 tisíc $). Je příznačné, že institut, který si platí odborníky na manipulaci, se uchýlil k podobnému postupu i nyní: pozornost od sebe odvádí směrem k viníkovi.

Zasluhuje si Peter Gleick spíše uznání než opovržení? Díky jeho přečinu, kterým si osobně velmi uškodil, nyní známe to, o čem se dlouho spekulovalo. Připadá vám nepřípustné hájit podvodné jednání? Není legitimní pro půtky s institucí užívat týchž technik, jaké sama obhajuje a jindy užívá? Kladli jste si podobnou otázku v případě Climategate? Anebo poté, co Libor Michálek zveřejnil nahrávky s Drobilem a Knetigem? Tehdy se rovněž ozvalo několik hlasů, které se namísto obsahu nahrávek věnovalo „neetičnosti nahrávání“. Shodou okolností je jeden z nich uveden i na stránkách heartland.org v rubrice „Heartland experts“. Václav Klaus otevíral v roce 2009 v New Yorku svým projevem s názvem “No Progress in the Climate Change Debate” mezinárodní konferenci, kterou organizoval právě Heartland Institute.

Autoři: František Marčík, Barbora Hanžlová